Πέμπτη, 14 Ιανουαρίου 2021 21:31

Ο Έλληνας γκολκίπερ Ιωάννης Γκέλιος απέκλεισε την Μπάγερν

Γίνονται… θαύματα στις μέρες μας; Η Χολστάιν Κίελ, ομάδα που βρίσκεται στη 2η θέση της δεύτερης κατηγορίας της Γερμανίας και παλεύει για να κερδίσει την άνοδό της στη Bundesliga, απέκλεισε στα πέναλτι τη μεγάλη Μπάγερν Μονάχου, με συνολικό σκορ 8-7 και την άφησε εκτός του 3ου γύρου του γερμανικού Κυπέλλου!

Ο Ιωάννης Γκέλιος

Με «ήρωα» έναν Eλληνα, τον 28χρονο γκολκίπερ Ιωάννη Γκέλιο, ο οποίος απέκρουσε το κρίσιμο πέναλτι κι έδωσε τη «μυθική» πρόκριση στην ομάδα του!

Η κάτοχος του περσινού τροπαίου (είχε κάνει το τρεμπλε κατακτώντας παράλληλα το πρωτάθλημα και το Champions League), παρατάχθηκε με πολλές αλλαγές στη σύνθεσή της και το… πλήρωσε ακριβά.

Η Μπάγερν προηγήθηκε δύο φορές με τα γκολ των Γκνάμπρι (14′) και Σανέ (48′), όμως η Χολστάιν είχε ισάριθμες «απαντήσεις» με τους Μπάρτελες (37′) και Βαλ (στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων), οδηγώντας τον αγώνα στην παράταση κι ακολούθως στη «ρώσικη ρουλέτα» των πέναλτι.

Τα πέναλτι

Εκεί οι γηπεδούχοι ευστόχησαν και στις 6 εκτελέσεις τους απέναντι στον Νόιερ (Βαλ, Αρσλάν, Σέρα, Γιά-Σουνγκ, Χάουπτμαν, Μπάρτελς), η Μπάγερν ήταν εύστοχη μέχρι και το 5ο πέναλτι (Λεβαντόφσκι, Κίμιχ, Μίλερ, Αλάμπα, Ντούγκλας Κόστα), όμως στο 6ο χτύπημα ο Ρόκα δεν κατάφερε να νικήσει τον 28χρονο έλληνα τερματοφύλακα και οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν τεράστια πρόκριση!