Τρίτη, 21 Ιανουαρίου 2020 13:30

Παιχνίδι με την Πρέμιερ Λιγκ

Η εμβόλιμη αγωνιστική στην Πρέμιερ Λιγκ ξεχωρίζει στο μεσοβδόμαδο κουπόνι του στοιχήματος, ενώ μπαίνουμε στην τελική ευθεία για τα οσκαρ 2020, με τις στοιχηματικές να προσφέρουν αποδόσεις σε πολλές αγορές.

Τσέλσι – Αρσεναλ

Λονδρέζικο ντέρμπι, το 2011 σημειώθηκε το τελευταίο διπλό της Αρσεναλ στο «σπίτι» της Τσέλσι για το πρωτάθλημα. Εκτοτε μετράει μία ισοπαλία και 6 ήττες. Οι «μπλε» προέρχονται από ήττα στο Νιουκάστλ (1-0), σε ένα ματς που σπατάλησαν για μία ακόμα φορά πολλές ευκαιρίες. Το μοναδικό γκολ, μάλιστα, το δέχθηκε στο 94’. Ετσι, διεκόπη το μίνι αήττητο σερί της των 3 αγώνων και έχασε την ευκαιρία να ξεφύγει ακόμα περισσότερο από τους διώκτες της στην κούρσα για την 4η θέση. Το τρομερό της υπόθεσης δε, είναι πως ήδη έχει υποστεί όσες ήττες είχε σε ολόκληρο το περσινό πρωτάθλημα (8 τον αριθμό)!

Στην Αρσεναλ, μηδαμινή η βελτίωσή της υπό τις οδηγίες του Αρτέτα, δεν λέει να ορθοποδήσει, ενώ άφησε δύο ακόμα βαθμούς στο εντός έδρας με τη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ (1-1), από την οποία ισοφαρίστηκε στο 85’, σε μία ακόμα μετριότατη εμφάνισή της. Φυσικό κι επόμενο να αποδοκιμαστεί από τους φιλάθλους της. Μόλις 2 τρίποντα μετράει στα 15 πιο πρόσφατα παιχνίδια πρωταθλήματος (2-8-5), αλλά και μόνο μία νίκη στις 12 αναμετρήσεις της με ομάδες του πρώτου μισού της βαθμολογίας (1-6-5). Αξιο αναφοράς πως έχει «πετάξει» 13 πόντους σε ματς που προηγήθηκε!

Επιλογή μας στο λονδρέζικο ντέρμπι είναι το over, το οποίο προσφέρεται στο «τίμιο» 1,70.

Κρίσταλ Πάλας – Σαουθάμπτον

Με αυτογκόλ στο 90’, η Κρίσταλ Πάλας «τσίμπησε» την ισοπαλία (2-2) στην έδρα της Μάντσεστερ Σίτι. Μόνο από τη Νιουκάστλ έχει ηττηθεί στα 10 πιο πρόσφατα παιχνίδια (3-6-1), ενώ παραμένει αήττητη εδώ και ένα μήνα (1-4-0). Αξιοπρόσεκτο πως έχει υποστεί μόλις μία ήττα σε 14 αγώνες κόντρα σε ομάδες που βρίσκονται πίσω της στη βαθμολογία (6-7-1). Να προστεθεί πως στα 15 τελευταία εντός έδρας έχει ηττηθεί μόνο από Μάντσεστερ Σίτι (δις), Λίβερπουλ και Λέστερ (6-5-4, 2-2-0 στα 4 πιο πρόσφατα).

Η Σαουθάμπτον, με το δεύτερο ημίχρονο στο εντός έδρας με τη Γουλβς γκρέμισε ό,τι με κόπο έχτιζε τον προηγούμενο μήνα, αλλά και στα πρώτα 45 λεπτά του εν λόγω αγώνα. Ξεκίνησε φουριόζα και προηγήθηκε 2-0 (15’, 35’), αλλά δέχθηκε 3 γκολ σε 23 λεπτά (53’, 65’ πέναλτι, 76’) και έχασε 2-3. Στάθηκε και άτυχη πάντως, αφού στο 67’ είχε δοκάρι για το 3-2. Ετσι, διεκόπη και το αήττητο σερί της των 5 αγώνων.

Πολύ ισορροπημένο παιχνίδι, θα ρισκάρουμε με την ισοπαλία.