Τετάρτη, 28 Μαρτίου 2012 16:12

Ρεπορτάζ και φωτος από την μεγάλη πρόκριση του Γελ Μυκόνου

proimitelikos-gel-mykonou-anavissos002

Στους 4 του πανελλήνιου σχολικού πρωταθλήματος προκρίθηκε το Γελ Μυκόνου!!! Τα παιδιά της κ. Ραιου στον έβδομο σερί εκτός έδρας αγώνα κατάφεραν τα βγουν νικητές από το γήπεδο της Ραφήνας ,όπου αντιμετώπισαν το Γελ Αναβύσσου.

Φάσης και γκολ…

Η ομάδα της Μυκόνου μπήκε δυνατά στον αγώνα και κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ με γκολ του Β. Τζελλου στο 15'. στο 28' σε μια φάση που πιάστηκε στον ύπνο η άμυνα των Μυκονιατών μετά από στημένη φάση. Από εκείνο το λεπτό και μετά όλα ανατράπηκαν και η ομάδα της Αττικής κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο. Στο 50' από κόρνερ η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι του Γκουλιαφα, όμως η ομάδα της Μυκόνου δεν είχε την ίδια τύχη στο 53' πάλι με χτύπημα κόρνερ όταν στο δεύτερο δοκάρι ο Λεζακης βρέθηκε αμαρκάριστος και έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ με 2-1. Αυτό το γκολ ξύπνησε τους Κυκλαδιτες που βγήκαν στην επίθεση στην προσπάθεια τους να ισοφαρίσουν τον αγώνα και έχασαν ευκαιρία με τον Β.Τζελλο. Στο 60' δεν μέτρησε δεύτερο γκολ των Μυκονιατών γιατί υποδείχτηκε οφσαιντ. Στο 65' ο κ. Καπογλης έδειξε την άσπρη βούλα μετά από σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Ζ. Κουκα την στιγμή που ετοιμαζόταν να κάνει το 2-2. Δυο λεπτά αργότερα ο Γ. Ούσα εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι. Στο υπόλοιπο πεντάλεπτο του αγώνα η Μύκονο έφτασε κοντά στην ανατροπή.

proimitelikos-gel-mykonou-008

Η διαδικασία των πέναλτι…

Έτσι φτάσαμε στην διαδικασία των πέναλτι όπου πρωταγωνιστής ήταν ο Δ. Γκουλιαφας.
1" πέναλτι. Απόκρουση Γκουλιαφα και 1-0 για την Μύκονο με τον Ζ. Κουκα.

2" πέναλτι. Απόκρουση Γκουλιαφα και 2-0 με τον Μ. Κουτσουκο.

3" πέναλτι. 2-1 για την Ανάβυσσο και 3-1 με τον Δ. Γκουλιαφα.

4" πέναλτι. 3-2 και ο Τζιβιλογλου αποκρούει το πέναλτι του Ζουγανελη.

5" πέναλτι. 3-3 και Γ. Ούσα  . . . . .στέλνει την Mύκονο στο Final-four με σκορ 4-3 κάτω από ξέφρενα πανηγύρια για τα παιδιά και την προπονήτρια τους κ. Ραιου Γ.!

Πολύ καλό το κλίμα μεταξύ των παιδιών και των δυο ομάδων μετά την λήξη του αγώνα.
Διαιτητές. Καπογλης, Ντοστης, Βλαβακης.(Αν.Αττικης)

Οι συνθέσεις.

Μύκονο. Γκουλιαφας Δ. Κουτσουκος Σ, Ναζος Α, Σεφεραι, (Μονογυιος), Ζουγανελης Α, Ούσα Γ, Κουκας Ζ, Κουτσουκος Μ, Κυπριτιδης Α, Ρουσσακης Σ (Γρηγοριου), Τζελλος Β.

Ανάβυσσο. Τζιβιλογλου, Βασιλειου, Ζεκης, Μπουκης, Χυκα,Χοτζαλι, Ζαφειρης, Μαραγκος, Στάμος (Λεζακης), Νίνα, Παπα/μου.

Να ευχηθούμε καλή επιτυχία στα παιδιά του Γελ Μυκόνου στο Final Four που θα γίνει στο Αγρίνιο 5-6 Απρίλιου!!!!

Επιμέλεια άρθρου: Νάζος Θάνος

Επιμέλεια φωτογραφίας: Αλέξανδρος Νάζος