Δευτέρα, 21 Νοεμβρίου 2011 20:36

Επιβλητικός ο Αδάμαντας Πικρή ισοπαλία για την Τρυπητή

podosfairo_milou_tripiti-pammiliakosb_2011

Πικρό 1 - 1 για την Τρυπητή

Ένας από τους ωραιότερους αγώνες του Τοπικού Πρωταθλήματος Ποδοσφαίρου, διεξήχθη το απόγευμα του Σαββάτου 19 Νοεμβρίου, στο Δημοτικό Στάδιο Μήλου, ανάμεσα στην ομάδα της Τρυπητής και του Παμμηλιακού Β, στα πλαίσια της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Το ματς επιβεβαίωσε το χαρακτήρα του ντέρμπι και αποτέλεσε την ουσιαστική μάχη κορυφής του μέχρι σήμερα βαθμολογικού πίνακα.

Η συμπεριφορά των ομάδων ήταν άψογη μέσα στον αγωνιστικό χώρο, ενώ καθόλη τη διάρκεια του αγώνα υπήρχε πάθος για τη νίκη, ποιοτικό ποδόσφαιρο και εναλλαγή συναισθημάτων.

Αγωνιστικά, η ομάδα της Τρυπητής ήταν ανώτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, με τον Παμμηλιακό να προσπαθεί να αντισταθμίσει την επιθετική δεινότητα των αντιπάλων του, από το δεύτερο ημίχρονο και έπειτα.

Οι πορτοκαλί έχασαν σωρεία κλασσικών ευκαιριών και θα μπορούσαν να διευρύνουν τον δείκτη του σκορ, φτάνοντας σε μια άνετη επικράτηση, αν απέναντι τους δεν είχαν τον εκπληκτικό γκολκίπερ του Παμμηλιακού, ο οποίος απέκρουσε δύο πέναλτι, κυριάρχησε στη μικρή του περιοχή και πραγματικά κατέβασε τα ρολά της εστίας του.

Το σκορ άνοιξε στο πρώτο ημίχρονο για την ομάδα της Τρυπητής, με εξαιρετικό σουτ από το δεξί παραθυράκι της μεγάλης περιοχής και τη μπάλα να καταλήγει στο απέναντι γάμα της αντίπαλης εστίας. Ο Παμμηλιακός, ισοφάρισε στις καθυστερήσεις του αγώνα και έπειτα από δυνατό πλασέ από το ύψος της μικρής περιοχής, αφήνοντας άγαλμα τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Το τελικό και ουδέτερο 1 – 1, άφησε πικρή γεύση στους Τρυπητιανούς, που έχασαν τη νίκη μέσα από τα χέρια τους, ενώ κράτησε αμετάβλητη την κορυφή της βαθμολογίας με τις δύο ομάδες να ισοβαθμούν και επικεντρώνονται στη συνέχεια των υποχρεώσεων τους.

podosfairo_milou_adamantas

Επιβλητικό 7 - 1, υπέρ του Αδάμαντα

Επίδειξη δύναμης έκανε η ομάδα του Αδάμαντα στο χθεσινό αγώνα του Τοπικού Πρωταθλήματος Ποδοσφαίρου, αντιμετωπίζοντας την ουραγό του βαθμολογικού πίνακα Ρέμβη, και επικρατώντας με το ιδιαίτερα επιβλητικό  7-1, έστειλε σαφές μήνυμα προς τους αντιπάλους του, πως θα είναι υπολογίσιμη δύναμη για την εφετινή σεζόν του πρωταθλήματος.

Στο πρώτο ημίχρονο οι Αδαμαντινοί επέβαλαν το ρυθμό τους και κατάφεραν να πετύχουν πέντε γκολ, καταρρακώνοντας την ψυχολογία των αντιπάλων τους, και καθαρίζοντας ουσιαστικά το ματς πριν την ανάπαυλα. Η Ρέμβη προσπάθησε να αξιοποιήσει κάποιες καλές στιγμές που είχε, χωρίς όμως να καταφέρει να παραβιάσει την αντίπαλη εστία.

Στην επανάληψη, οι κίτρινοι ανέβασαν λίγο την απόδοση τους και έπειτα από άψογη και απευθείας εκτέλεση φάουλ (vid), μείωσαν σε 5 – 1, πετυχαίνοντας το μοναδικό τους γκολ στην αναμέτρηση.

Το τελικό 7 – 1, διαμορφώθηκε έπειτα από δύο επιπλέον γκολ που πέτυχε ο Αδάμαντας στο δεύτερο ημίχρονο, παίρνοντας έτσι τους τρεις βαθμούς της νίκης και σκαρφαλώνοντας στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.