Τρίτη, 29 Μαρτίου 2022 22:31

Στο Final 4 Κυκλάδων η Κ12 του ΠΑΣ Νάξου

Την είσοδο τους στο final 4 Κυκλάδων εξασφάλισαν οι πιτσιρικάδες του ΠΑΣ Νάξου , αφού στο ντέρμπυ της τελευταίας αγωνιστικής της 2ης Φάσης του 4ου Ομίλου απέσπασαν ισοπαλία 1-1 από τον συνδιεκδικητή Πανθηραϊκό.

Οι γηπεδούχοι έπαιζαν για δυο αποτελέσματα (νίκη ή ισοπαλία) αφού στη Βαθμολογία προηγούνταν με 3 βαθμούς του Πανθηραϊκού , ο οποίος χρειαζόταν μόνο νίκη για να διεκδικήσει την είσοδό του στο Final 4 μέσω αγώνα μπαράζ.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 23' με γκολ του Κιουλαφή μετά από ωραία ατομική προσπάθεια του Κατσάνη, όμως οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου , στο 32' με κεφαλιά του Ντούκα.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δυο ομάδες προσπάθησαν παίζοντας ανοιχτά για να φτάσουν στη νίκη.

Οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία στο 45' όταν από εκτέλεση φάουλ του Κιουλαφή η μπάλα βρήκε το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Πανθηραϊκού.

Το σφύριγμα της λήξης βρήκε τους αθλητές του Πέτρου Μαράκη να πανηγυρίζουν την πρόκριση στο Final 4.

Αξίζουν συγχαρητήρια σε όλους τους μικρούς αθλητές που αγωνίστηκαν και στους προπονητές τους , Κο Μαράκη και Κο Κρεμμύδα,   καθώς πρόσφεραν ωραίο θέαμα , χωρίς σκοπιμότητες.

ΠΑΣ Νάξου (Μαράκης): Γραμματίκας, Σιδερής, Γρατσίας, Ορφανός, Μπουλαξής, Κατσάνης, Κιουλαφής, Καρούσης, Μαυρίδης.

Έπαιξαν ακόμη οι : Βασιλάκης, Κουτελιέρης, Κρητικός, Βαλέττας, Κατσαράς, Σουσούνης

Πανθηραϊκός (Κρεμμύδας): Προγουλάκης, Ματέκας, Μέση, Διονυσόπουλος, Φουστέρης, Φέγγης, Δαρζέντας, Ντούκα, Παζάλος.

Έπαιξαν ακόμη οι : Νταούτι, Μαρούδης, Τοζάϊ, Σιμόνι, Κοσμίδης