Δευτέρα, 07 Φεβρουαρίου 2022 01:10

Νίκησε τον Αίαντα και μπαίνει στο παιχνίδι της πρωτιάς ο ΑΟ Πάρου

Σε ένα κλειστό ματς κέντρου χωρίς πολλές φάσεις ο ανώτερος στα σημεία ΑΟ Πάρου κέρδισε δίκαια 3-0.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 32’ με όμορφο γκολ του Πούλιου με ανάποδο σουτ από την περιοχή.Στη συνέχεια και σε όλο το δεύτερο ημίχρονο ο ΑΟ Πάρου έλεγχε τον ρυθμό του αγώνα, ενώ ο Αίας δεν μπορούσε να απειλήσει.

Στις καθυστερήσεις το σκορ πήρε διαστάσεις καθώς ο Αίας ρίσκαρε για να ισοφαρίσει.

Στο 91’ ο Δαφερέρας με δύσκολο πλασέ από πλάγια έκανε το 2-0 και στο 93’ ο Λάβδας με πέναλτι, που κέρδισε ο ίδιος, έγραψε το τελικό 3-0.

Η δίνει το δικαίωμα στον ΑΟ Πάρου να ελπίζει για την κατάληψη της πρώτης θέσης που οδηγεί στον τελικό της διοργάνωσης, καθώς στο μοναδικό παιχνίδι που απομένει φιλοξενεί την πρωτοπόρο ΑΕ Μυκόνου, όπου πρέπει να πάρει τη νίκη και μάλιστα με μεγάλο σκορ (πάνω από 4-0) για να ελπίζει σε ήττα ή ισοπαλία των Μυκονιατών στο τελευταίο τους παιχνίδι με τον Αίαντα Σύρου.

Διαιτήτευσαν οι κ.κ Γρυπάρης, Ρούσσος και Σαργολόγος.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

ΑΟ ΠΑΡΟΥ: Αποστολόπουλος, Μαραγκουδάκης, Μουχαρεμάι, Λάβδας, Πούλιος, Αλιφιέρης, Μουρλάς( 73’ λ.τρ. Δόγκας), Ραγκούσης ( 85΄ Ρούσσος), Σαρρής, Αλεξόπουλος(65’ Παπαδημητρίου).

Αναπληρωματικοί: Κρίσπης, Μανώτης, Κουρμούκης, Αδάμ.

ΑΙΑΣ ΣΥΡΟΥ: Στεφάνου, Ρούσσος Αλ., Αλουμανής, Γκοξάι (60’Σελεμάι), Ρούσσος Αν., Πρέκας, Πιταούλης, Αρώνης, Οστέυ, Ραφιός, Βουτσίνος(52’ Μιχάλοβιτς).