Κυριακή, 17 Οκτωβρίου 2021 12:08

Με το δεξί στο πρωτάθλημα η Κ-18 του ΠΑΣ Νάξου

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο Πρωτάθλημα Κ-18 των Κυκλάδων ο ΠΑΣ Νάξου αφού κατάφερε να επικρατήσει δίκαια  με σκορ 4-1 της Σαντορίνης 2020.

Οι γηπεδούχοι επέβαλαν το ρυθμό τους από την αρχή του παιχνιδιού και με αιχμή του δόρατος την γνωστή τριπλέτα Λέκκα - Ορφανού - Πεντελαίου συνεπικουρούμενη από τον εξαιρετικό Μουστάκη δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες παίζοντας ωραίο ποδόσφαιρο, με καλή κυκλοφορία της μπάλας και με ποικιλία στο δημιουργικό κομμάτι.

Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι μπήκαν "μουδιασμένοι" στον αγωνιστικό χώρο , γεγονός που κόστισε στην εξέλιξη της αναμέτρησης, παρόλα αυτά είχαν ένα καλό διάστημα στην επανάληψη δείχνοντας ότι διαθέτουν ένα αξιόλογο σύνολο.

Το σκορ 'άνοιξε στο 17' ο Γιάννης Ορφανός με σουτ στην κίνηση μετά από ωραία εναλλαγή της μπάλας μεταξύ Μουστάκη και Λέκκα και συρτή σέντρα του τελευταίου στο σημείο του πέναλτι.

Οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τέρματά τους με ασύλληπτη εκτέλεση φάουλ από τον Γιάννη Βασαλάκη στο 22' .

Στην επανάληψη Ο Παντελαίος στο 57' έγραψε το 3-0 σπρώχνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Ρούσου μετά από προσπάθεια και πλασέ του Λέκκα και ασθενή απόκρουση του τερματοφύλακα των φιλοξενουμένων.

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 62' με πλασε του Τσάμογλου μετά από ωραία μακρινή μπαλιά του Χουσάι, όμως ο Ρετζέπι στο 87' έβαλε το κερασάκι στην τούρτα για λογαριασμό των γηπεδούχων γράφοντας με πλασε  , μετά από πάσα του Παντελαίου το τελικό 4-1.

Το φιλμ του αγώνα

17΄ΓΚΟΛ  Ορφανός 1-0 ΠΑΣ Ναξου

20' Ευκαιρία με σουτ του Παντελαίου για τον ΠΑΣ Νάξου

22' ΓΚΟΛ Βασαλάκης 2-0 ΠΑΣ Νάξου

26' Καλό σουτ του Παντελαίου περνάει άουτ

32' Κεφαλιά του Τόνι η μπάλα περνάει άουτ

36' Δοκάρι για τον ΠΑΣ Νάξου σε σου του Παντελαίου

44' Σουτ του Βασαλάκη έξω από την μεγάλη περιοχή άουτ

47' Σουτ του Ορφανού από πλάγια άουτ

49' Σουτ του Κοϊδελάϊ για λογαριασμό της Σαντορίνης άουτ

51' Κεφαλιά του Βασαλάκη η μπάλα περνάει άουτ

52' Σουτ του Παντελαίου άουτ

57' ΓΚΟΛ Παντελαίος 3-0 ΠΑΣ Νάξου

59' Σουτ του Ορφανού άουτ

62' ΓΚΟΛ Τσαμόγλου Σαντορίνη 2020 3-1

65' Σουτ του Χουσάϊ των φιλοξενουμένων η μπάλα περνάει άουτ

69' Σουτ του Παντελαίου άουτ

73' Σουτ του Σαλιόν μέσα από τη μεγάλη περιοχή άουτ

83' Εκτέλεση φάουλ του Λέκκα λίγο άουτ

87' ΓΚΟΛ Ρετζέπι 4-1 ΠΑΣ Νάξου

ΠΑΣ ΝΑΞΟΥ (ΣΚΟΥΝΑΣ Δ.): ΚΟΥΦΟΠΟΥΛΟΣ, ΜΑΘΙΑΣΟΣ, ΤΟΝΙ (63΄ΠΟΥΛΑΪ), ΜΠΟΣΚΟΥ, ΚΑΣΑ, ΒΑΣΑΛΑΚΗΣ, ΧΩΡΙΑΝΟΠΟΥΛΟΣ, ΜΟΥΣΤΑΚΗΣ (78' ΜΠΛΟΣΜΙ), ΠΑΝΤΕΛΑΙΟΣ, ΛΕΚΚΑΣ, ΟΡΦΑΝΟΣ (75' ΠΟΥΛΑΪ)

ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ 2020 (ΦΙΛΩΝ Σ.): ΡΟΥΣΣΟΣ, ΝΤΟΥΣΙ (45' ΕΣΚΙΟΓΛΟΥ), ΧΟΥΣΑΪ,, ΠΑΠΑ, ΜΠΙΜΠΑ (60΄ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ), ΤΣΑΜΟΓΛΟΥ, ΞΑΓΟΡΑΡΗΣ, ΖΩΓΡΑΦΟΣ (29' ΧΑΛΙΤ), ΡΟΥΣΣΗΣ (60' ΚΟΛΑΡΑΣ), ΚΑΦΟΥΡΟΣ (36' ΚΟ"ΙΔΕΛΑΪ) , ΜΠΟΥΤΣΙΚΑΚΟΣ (29΄ΣΑΛΙΟΝ)