Κυριακή, 11 Οκτωβρίου 2020 11:40

''Επιβλητικός'' στον τελικό της Κ-16 ο Αίαντας Σύρου [vid]

Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση, ο Αίαντας Σύρου νίκησε με 5-2 τον ΑΜΕΣ Νηρέα στον ημιτελικό της Κ-16 και πλέον ετοιμάζει τις βαλίτσες του για τον τελικό της κατηγορίας, όπου θα αντιμετωπίσει τον νικητή του άλλου ημιτελικού, Πανθηραϊκό.

Οι ''Συριανοί'' έχοντας τεχνικό καθοδηγητή τον Παναγιώτη Ραμπαβίλα, βρήκαν απέναντι τους ένα ψυχωμένο σύνολο, που διεκδίκησε επί ίσοις όροις το παιχνίδι, με το σκορ ουσιαστικά να ξεφεύγει στο τελευταίο εικοσάλεπτο, αφού ο Νηρέας ακολουθούσε είχε τις απαντήσεις μέχρι το 3-2.

Ο Αίαντας που πέτυχε το πρώτο γκολ μόλις στο πρώτο λεπτό, στη συνέχεια κατάφερε να κρατήσει τα ηνία σε όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Μόλις στο 1' ο Μακρυωνίτης 1-0 με πλασέ άνοιξε το σκορ της αναμέτρησης.

Η απάντηση του Νηρέα ήταν άμεση, αφού στο 7' ο Λόκα Γ. ισοφάρισε σε 1-1.

Το 2-1 που ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους διαμόρφωσε ο MVP του Άγιαξ Σύρου, Ξαγοράρης στο 29΄, ενώ οι ''Συριανοί΄΄ είχαν και ένα δοκάρι σε σουτ του Ρούσσου στο 34΄.

Στην επανάληψη, ο Ξαγοράρης ανέλαβε δράση και στο 57΄ έκαναν το 3-1 με πολύ όμορφο γκολ από τον στράικερ.

Στο 59΄με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, ο Σιμόπουλος έκανε το 3-2.

Ο νεοεισελθών στο παιχνίδι Καραγιάννης, έπειτα από ασίστ του ξαγοράρη έκανε το 4-2 στο 64΄και στο 75΄ο Κάτρης με ωραίο πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 5-2.

Διαιτητής ήταν ο Κουζούμης, με βοηθούς τους Βακόνδιο και Ρούσσο Ε.

Άγιαξ Σύρου (Ραμπαβίλας): Στεφάνου, Ρούσσος Π., Αλουμανής, Πρέκας, Ρούσσος Α., Πιταούλης, Ζαρπώνης, Κουντούρης, Ξαγοράρης, Κάτρης, Μακρυωνίτης

Αγωνίστηκαν επίσης οι: Βαρθαλίτης, Καραγιάννης, Δερεμπούκας, Κορυλάτος, Βαμβακούρης, Βουτσίνος, Ρούσσος Ν.

ΑΜΕΣ Νηρέας (Κορτιάνος): Χασάνι, Βοσινάκης Π., Μπάλιος, Κορτιάνος, Αρκούλης, Βοσινάκης Α., Ταντάνης, Γιαουπάϊ, Λόκα Γ., Λόκα Κ., Σιμόπουλος

Αγωνίστηκαν επίσης οι: Ρόκου, Αδάμ, Σταυρόπουλος, Ζουμης