Τετάρτη, 09 Σεπτεμβρίου 2020 18:30

Πήρε το εισιτήριο για τελικό της Κ-12 ο ΠΑΣ Τήνου [vids]

Στον τελικό της Κ12 βρίσκεται εδώ και λίγα λεπτά η ομάδα του ΠΑΣ Τήνου που επικράτησε 1-4 του ΑΟ Μυκόνου στον ημιτελικό του πρωταθλήματος που διεξήχθη στο γήπεδο της ΕΠΣ Κυκλάδων στη Σύρο.

Τα ''πιτσιρίκια'' του Λευτέρη Βελαλόπουλου, είχαν δύσκολη αποστολή απέναντι στον πολύ καλό ΑΟ Μυκόνου, αλλά παρόλα αυτά κατάφεραν να σκοράρουν 2 φορές σε κάθε ημίχρονο και τελικά να άρουν το εισιτήριο για τον τελικό.

Από την άλλη πλευρά ο ΑΟ Μυκόνου έπαιξε ανά διαστήματα καλό ποδόσφαιρο και προσπάθησε να μπει στο παιχνίδι χάνοντας αρκετές ευκαιρίες που δεν μετουσίωσε σε γκολ.

Οι ''Τηνιακοί'' θα μάθουν τον αντίπαλο τους αύριο, όπου θα συναντηθεί το ζευγάρι του β΄ημιτελικού, Παμμηλιακός - Πανθηραϊκός.

Τα γκολ της αναμέτρησης:

7' 0-1 ο ΠΑΣ Τήνου προηγήθηκε νωρίς στο παιχνίδι, χάρη σε τέρμα που πέτυχε ο Λούβαρης με σουτ.

29' 0-2 ο ΠΑΣ Τήνου κάνει 2 τα τέρματα του με τον Κομεσάριο να εκμεταλλεύεται λάθος στην άμυνα και να πλασάρει εύστοχα.

Αξίζει να σημειωθεί ότι στο 14' ο ΑΟ Μυκόνου είχε δοκάρι με τον Χανιώτη.

35' 0-3 Ο ΠΑΣ Τήνου ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 0-3, μετά από λάθος διώξιμο και εύστοχο σουτ που επιχείρησε.

36' 1-3 Ο Χανιώτης γύρισε στον Κοτσέλι και ο τελευταίος με εύστοχο σουτ μείωσε σε 1-3.

58' 1-4 Ο Καράι με ατομική προσπάθεια και όμορφο σουτ

Στο 43' ο Παπαγιάννης έχασε τεράστια ευκαιρία να μειώσει σε ακόμη περισσότερο (2-3), αλλά το σουτ που επιχείρησε και απόκρουσε με αστάθεια ο Φώσκολος κατέληξε κόρνερ.

Διαιτητής: Καλόγερας | Βοηθοί: Αρμακόλας - Σαργολόγος

ΑΟ Μυκόνου (Καρατσας): Μπαριαμπας, Χαλιλι, Ντρέου, Νιπολλι, Γκιελάι, Χανιώτης, Γιαννόπουλος, Κοτσέλης, Ματάι.

Αγωνίστηκαν επίσης οι: Ζντραβα, Παπαγιάννης, Ταχίρι, Δημητριάδης

ΠΑΣ Τήνου (Βελαλόπουλος): Φώσκολος Μ., Βελαλόπουλος Σ, Σουράνης, Βελαλόπουλος Κ., Λούβαρης, Φώσκολος Ι., Κομεσάριος, Καράι, Δογορίτης.

Αγωνίστηκαν και οι: Ψάλτης, Δασκαλόπουλος, Δεληγιάννης