Κυριακή, 14 Απριλίου 2019 18:43

Στο Final Four της Κ14 ο Παμμηλιακός, 5-0 το Νηρέα-Τιμήθηκε ο Πεγγούσης [vid&pics]

Ολοκλήρωσε την αποστολή της με επιτυχία η Κ14 του Παμμηλιακού αφού μετά τη χθεσινή νίκη στο γήπεδο του Αρχιλόχου επί του Μαρπησσαϊκού με 0-1, σήμερα επικράτησε με 5-0 του ΑΜΕΣ Νηρέα εξασφαλίζοντας την 1η θέση στον 2ο όμιλο και τη συμμετοχή του στο Final Four της Σύρου.

Οι Μηλιοί έφτασαν τους 18 βαθμούς αφήνοντας πίσω τους τον ΑΟ Πάρου με 17 και στην 3η θέση τον Μαρπησσαϊκό.

Το ματς έγινε κάτω από εξαιρετικές συνθήκες με τους παίκτες του Χρήστου Καραγιαννόπουλου να δείχνουν περισσότερη θέληση έχοντας σαφώς και υψηλότερο κίνητρο.

Το ματς παρακολούθησε ο πρόεδρος του Παμμηλιακού, Μιχάλης Βαμβακάρης, ο οποίος στην ανάπαυλα αποφάσισε να τιμήσει τον τερματοφύλακα της ομάδας Νικόλα Πεγγούση, που θα αποχωρήσει για προσωπικούς λόγους από το όμορφο νησί των Κυκλάδων.

Όσον αφορά τους σκόρερ, δυο φορές βρήκε δίχτυα ο Αϊβαλιώτης στο 12' και 34' με σουτ, με τον Σφίγγα στο 32' να κάνει το 2-0, ενώ στο 35΄ο ίδιος παίκτης ανέβασε το δείκτη του σκορ έκανε το 4-0.

Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε στο 39' ο Κυρίτσης με σουτ μετά από όμορφη ατομική ενέργεια.

Στα αξιοσημείωτα η κίνηση του προπονητή της Μήλου, Χρήστου Καραγιαννόπουλου, που αποφάσισε να αποσύρει τον Αϊβαλιώτη από το ματς, καθώς ο Νηρέας έπαιξε με δέκα παίκτες για δέκα λεπτά, καθώς αποχώρησε ο Γιαουπάι ως τραυματίας και δεν υπήρχε άλλο πρόσωπο να τον αντικαταστήσει στον πάγκο.

Με τη νίκη αυτή, ο Παμμηλιακός θα βρεθεί στο Final Four με ΑΟ Μυκόνου, Άγιαξ Σύρου και ΠΑΣ Νάξου.

ΡΟΗ ΑΓΩΝΑ

3' Σφίγγας σουτ ο Ζουμής παραχωρεί κόρνερ.

4' Σουτ του Αντώνη Κυρίτση η μπάλα άουτ

7' Σουτ του Αϊβαλιώτη η μπάλα άουτ.

9' ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΜΜΗΛΙΑΚΟ. Ο Κυρίτσης έκανε το σουτ η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι και στην επαναφορά ο ίδιος παίκτης έκανε το σουτ με τον Γιαουπάι να διώχνει πάνω στην γραμμη.

9' Σουτ του Δήμου η μπάλα άουτ.

12' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΜΜΗΛΙΑΚΟ. Ο Αϊβαλιώτης με σουτ κάνει το 1-0.

14 Κόρνερ Κυρίτση κεφαλιά Σφίγγα η μπάλα άουτ.

16' Φάουλ Γιαουπάι ο Πεγγούσης χάνει τη μπάλα και καταλήγει κόρνερ.

19' Σουτ του Αϊβαλιώτη με τα πόδια ο Ζουμής.

32' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΜΜΗΛΙΑΚΟ. Ο Σφίγγας με σουτ κάνει το 2-0.

34 ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΜΜΗΛΙΑΚΟ. Ο Αϊβαλιώτης με σουτ κάνει το 3-0.

35' Ο ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΜΜΗΛΙΑΚΟ Ο Σφίγγας με σουτ κάνει το 4-0.

39' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΜΜΗΛΙΑΚΟ. Μετά από ένα σόλο ο Αντώνης Κυρίτσης με σουτ κάνει το 5-0.

40' Σουτ του Γιαουπάι ο Φρατζεσκάκης έδιωξε και στην επαναφορά ο Ελευθεράτος δεν μπόρεσε να πιάσει το σουτ όπως θα ήθελα.

ΠΑΜΜΗΛΙΑΚΟΣ (Χρήστος Καραγιαννόπουλος) Πεγγούσης (46' Φρατζεσκάκης (55' Ραπανάκης)), Μωραϊτης, Δήμος, Βήχος, Λικάι, Παγώνης, Σφίγγας, Λιβάνιος (42' Ψαθάς), Αϊβαλιώτης, Κυρίτσης Α., Κυρίτσης Ι. (42' Μάλλης).

ΑΜΕΣ ΝΗΡΕΑΣ (Κορτιάνος) Ζουμής Μαν. (39' Ταντάνης), Ζουμής Γ., Ρεσουλάι, Γιαουπάι, Δαβερώνας, Κολλιδάς, Τόλα, Βοσινάκης, Ρόκου, Ζουμής Μ., Ελευθεράτος.