Κυριακή, 22 Ιανουαρίου 2023 21:45

Πήρε το ντέρμπι με τον ΑΣ Σαντορίνης 2020 και συνεχίζει ακάθεκτη προς τον τίτλο η Ελλάς Σύρου

Την 7η νίκη της στο φετινό πρωτάθλημα της ΕΠΣ Κυκλάδων πήρε η Ελλάς Σύρου, καθώς επικράτησε στο ντέρμπι 5-0 του Α.Σ Σαντορίνης σε αγώνα για την 10η αγωνιστική.

Στο ντεμπούτο του Κώστα Σκούπρα με την φανέλα της Ελλάς, η ομάδα της Σύρου έπιασε εκπληκτική απόδοση και πήρε εύκολα τη νίκη.

Με τη νίκη αυτή η ομάδα της Σύρου διατήρησε την βαθμολογική διαφορά των 10 βαθμών από τον Πανναξιακό, 10 αγωνιστικές πριν την ολοκλήρωση του φετινού πρωταθλήματος.

Στο 10ο λεπτό ο Παυλόπουλος με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Σιγάλα. Τρία λεπτά αργότερα το δυνατό σουτ του Σκούπρα εξουδετέρωσε ο τερματοφύλακας της Σαντορίνης.

Στο 25΄ η Ελλάς έφτασε για Τρίτη φορά κοντά στο να ανοίξει το σκορ, μετά από σέντρα του Μπακατσέλου και καρφωτή κεφαλιά του Παράβαλου.

Στο 28΄ «άναψε» το ματς με τους Οικονομόπουλο και Γκογκομήτρο να αποβάλλονται με απευθείας κόκκινη κάρτα μετά από αψιμαχία. Ένα λεπτό αργότερα ο Παυλόπουλος με εκπληκτικό σουτ έξω από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στο δεξί παραθυράκι του Σιγάλα γράφοντας το 1-0.

Στο 31΄ το σουτ του Μαναριώτη εξουδετέρωσε ο Παπαδόπουλος στην πρώτη καλή στιγμή των φιλοξενουμένων.

Στο 35΄ ο Α.Σ Σαντορίνης έφτασε κοντά στην ισοφάριση, όταν στο σουτ του Πολυκρέτη η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Παπαδόπουλου.

Στο 44΄ ο Γιώργος Μπακατσέλος βρέθηκε τετ α τετ με τον Σιγάλα και με ωραίο πλασέ έγραψε το 2-0.

Με την αρχή του δευτέρου μέρους (53΄) ο Τόλης Λαλάς έκανε τρία τα τέρματα της ομάδας της Σύρου με όμορφο σουτ. Στο 60΄ νέο σουτ του Παυλόπουλου μπλόκαρε ο Σιγάλας.

Στο 75΄ ο πιτσιρικάς Βαγγέλης Νομικός λίγο μετά την είσοδο του στο παιχνίδι σημείωσε το ομορφότερο γκολ του αγώνα. Με αριστερό σουτ έξω από την περιοχή, έστειλε την μπάλα αρχικά στην συμβολή των δοκών και στη συνέχεια στα δίχτυα του Σιγάλα.

Στο 81΄ ο Μαριάν Ογκνιάνοφ με μακρινή «οβίδα» έγραψε το 5-0.

Διαιτητής: Δημεράς, Αρμακόλας-Μουτάφης

Ελλάς Σύρου (Παπαδόπουλος): Παπαδόπουλος, Λαλάς, Σταμούλης, Οικονομόπουλος, Κολλιάκος, Σκούπρα (Μανουδάκης 77΄), Έντσεφ, Ογκνιάνοφ (Πρίντεζης 82΄), Μπακατσέλος (Αργυρός 82΄), Παυλόπουλος, Παράβαλος (Νομικός 70΄)

Α.Σ Σαντορίνης (Κωνσταντόπουλος): Σιγάλας, Φέκας, Χάλαρης (Νομικός 82΄), Μπιρμπίλι, Γκογκομήτρος, Θαναηλάκης (Γαλάνης 85΄), Σιμιτσής, Μαναριώτης, Πολυκρέτης (Κοϊδελάι 85΄), Λούκα , Φίλων (Κούτι 82΄)

Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ BLUE STAR FERRIES
(10η αγωνιστική)

Αγώνας

Γήπεδο Ημέρα Ημ/νία Ώρα Διαιτητές Αποτέλεσμα
  Α.Ο. ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ – Α.Ε. ΠΑΡΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ ΝΑΞΟΥ Κυριακή 22/01/23 15:00 ΣΑΒΒΑΤΙΑΝΟΣ Δ., ΧΑΤΖΟΠΟΥΛΟΣ Σ., VAN AAKEN Φ. 2-0
  Α.Π.Ο. ΕΛΛΑΣ ΣΥΡΟΥ – Α.Σ. ΣΑΝΤΟΡΙΝΗΣ 2020 ΕΡΜΟΥΠΟΛΗΣ – ΕΠΣ ΚΥΚΛΑΔΩΝ Κυριακή 22/01/23 17:00 ΔΗΜΕΡΑΣ Κ., ΑΡΜΑΚΟΛΑΣ Ι., ΜΟΥΤΑΦΗΣ Α.
(Παρατηρητής Αγώνα: ΔΑΛΕΖΙΟΣ ΓΙΑΝΝΗΣ)
(Παρατηρητής Διαιτησίας: ΜΕΝΔΡΙΝΟΣ ΛΑΜΠΡΟΣ)