Δευτέρα, 21 Νοεμβρίου 2022 19:14

Πέρασε από τη Σαντορίνη και παρέμεινε αήττητη και στην κορυφή η Ελλάς Σύρου

Χωρίς να πιάσει υψηλά στάνταρ απόδοσης, η Ελλάς Σύρου πέρασε νικηφόρα με 0-1 από την έδρα της Σαντορίνης και παρέμεινε η μοναδική αήττητη ομάδα της Α' κατηγορία και στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, έχοντας 10 βαθμούς.

Το παιχνίδι δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας, καθώς οι δύο ομάδες έδωσαν το βάρος στο μεσοαμυντικό κομμάτι, με αποτέλεσμα οι ευκαιρίες να είναι ελάχιστες μπροστά στις δύο εστίες, με τον Οικονομόπουλο να μετατρέπετε από αμυντικός σε φορ σε μία φάση στο 31' και με άψογο τελείωμα να σημειώνει το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης.

Σε γενικές γραμμές η Ελλάς Σύρου ήταν καλύτερη στο παιχνίδι, είχε καλή κυκλοφορία και η νίκη της μπορεί να χαρακτηριστεί δίκαιη, αφού ουσιαστικά δεν απειλήθηκε.

313904662 377939674510205 1641176205327673561 n

Στο 10' μετά από παράλληλη σέντρα του Λαλά, ο Μπιρμπίλη έδιωξε με το κεφάλι προτού η φάση να δημιουργήσει προβλήματα στους γηπεδούχους.  Στο 31' έγινε το 0-1, όταν ο Οικονομόπουλος βρέθηκε στην περιοχή της Σαντορίνης και με όμορφη ατομική ενέργεια απέφυγε τα μαρκαρίσματα των αντιπάλων του και με ψύχραιμο πλασέ άνοιξε το σκορ του αγώνα.

Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου η μοναδική καλή στιγμή που καταγράφηκε ήταν στο 33' ένα καλό σουτ του Περιάλη, που κατέληξε ελάχιστα άουτ.

Στην επανάληψη δεν άλλαξαν και πολλά όσο αφορά την επιθετικότητα των δύο ομάδων. Στο 73' ο Σιγάλας απόκρουσε σε κόρνερ ένα καλό σουτ του Ιογκνιάνοφ, ο οποίος στο 87' εκτέλεσε φάουλ που κατέληξε λίγο άουτ.

Η τελευταία καλή στιγμή ήτα για την Ελλάς και δημιουργήθηκε στο 95', όπου ο Παυλόπουλος από κοντά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Σιγάλα.