Σάββατο, 05 Νοεμβρίου 2022 19:16

Πήρε το ντέρμπι ο Πύργος, 1-0 τον Πανναξιακό

Την πρώτη φετινή του νίκη πέτυχε ο ΑΟ Πύργου που επικράτησε στο ντέρμπι της αγωνιστικής με 1-0 του Πανναξιακού.

Χρυσός σκόρερ για τους Σαντορινιούς ο Μάρκος Φύτρος στο 72' με ασύλληπτο σουτ.

Πολλές φασεις και από τις δύο πλευρές στο πρώτο μέρος σε ένα παιχνίδι που είχε καλό ρυθμό.

Στο 6ο λεπτό ο Ανωγιαννάκης πλάσαρε και οι αμυντικοί του Πανναξιακού έδιωξαν σχεδόν πάνω στη γραμμή την μπάλα.

Στο 20' ο Γιαννακόπουλος σούταρε και η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι του Τσουκαλά, με τον Πύργο να απαντά στο 22', όπου ο Παπαθανασίου σημάδεψε και εκείνος το οριζόντιο δοκάρι.

309807420 1776807116017455 11571112694589454 n

Στο 2ο ημίχρονο ο Πανναξιακός μπήκε καλύτερα και με αξιώσεις για κάποιο γκολ. Μάλιστα οι ''Ναξιώτες'' ζήτησαν πέναλτι στο 61' σε πτώση του Γιαννακόπουλου μέσα στη περιοχή.

Και ενώ ο Πανναξιακός πίεζε, ήρθε το 72' και η κλάση του Μάρκου Φύτρου μίλησε, καθώς με ασύλληπτο σουτ κεραυνό έξω από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του νεοαποκτηθέντα τερματοφύλακα, Μένιου.

Στα τελευταία λεπτά ο Πανναξιακός έψαξε τον τρόπο να απαντήσει, αλλά ο Πύργος αμύνθηκε έξυπνα καλύπτοντας πλήρως τα νώτα του.

Διαιτητική τριάδα: Νάκκας, Ρούσσου, Μαλολλάρι

ΑΟ Πύργου: Τσουκαλάς, Παπαθανασίου, Δρόσος, Νομικός, Αχμετάϊ, Ανωγειανάκης (93' Κελίδης), Φύτρος Μ., Δαβίλας, Μαναριώτης, Φύτρος Σ., Ντεκίδης

Πανναξιακός: Μένιος, Καράϊ, Σκούπρας, Κοττάκης, Γιάννης, Πιτταράς, Γιαννακόπουλος, Ευρυπιώτης (46' Γκαστόν), Δεμερτζής, Πίντο, Κουλούρης