Σάββατο, 02 Φεβρουαρίου 2019 18:19

Με νίκη συνέχισε ο ΑΟ Πύργου, 5-2 τον ΠΑΣ Νάξου [vid+pics]

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μανώλη Νομικό που πέτυχε καρέ τερμάτων (1',64',83' πεν., 86) και ένα γκολ του Συνολάκη (47'), ο ΑΟ Πύργου επικράτησε με 5-2 του ΠΑΣ Νάξου για τον 3ο όμιλο της ΕΠΣ Κυκλάδων φτάνοντας μετά από 11 ματς τους 26 βαθμούς.

Το συγκρότημα του Αλέξη Κωνσταντόπουλου παρότι αγωνίστηκε με αρκετές αλλαγές στη σύνθεση του έφτασε σε ακόμη μια νίκη εκμεταλλευόμενο στο έπακρο τον παράγοντα έδρα.

Από την άλλη ο ΠΑΣ με τις προσθήκες των Αλιμπέρτη, Κρητικού και Πόγια έδειξε σημάδια βελτίωσης και ότι θα παρουσιαστεί ανταγωνιστικός στα τελευταία ματς σκοράροντας με τον Μερεπέζα που μείωσε σε 2-1 στο 61' και τον Γρυλλάκη που έκανε το 3-2 στο 67' με πέναλτι.

ΡΟΗ ΑΓΩΝΑ

1' Ο Πόγια προλαβαίνει το Νομικό προτού γίνει επικίνδυνος και κερδίζει το επιθετικό φάουλ μετά την Πάσα του Βουλγαράκη.

1 ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΟ ΠΥΡΓΟΥ. Φύτρος κάθετη πάσα βρήκε τον Νομικό που απέφυγε τον Πόγια και με πλασέ έκανε το 1-0.

12' Σουτ του Φύτρου μπλοκάρει ο Πόγια

24 Φάουλ Κρητικού μπλοκάρει ο Καραμολέκος.

27 Ο Φύτρος συνδυάστηκε με τον Νομικό ο τελευταίος πέρασε τον Πόγια όμως οι αμυντικοί του ΠΑΣ απομακρύνουν.

29' Ο Πόγια προλαβαίνει τη μπάλα προ του Νομικού και κερδίζει το επιθετικό φάουλ μετά από γύρισμα του Συνολάκη

33' Ζητάει χέρι ο Γρυλλάκης σε χέρι αμυντικού

36' Σουτ του Φύτρου  μπάλα άουτ

39 Κόρνερ του Συνολάκη γυριστή κεφαλιά του Μανωολή Νομικού και η μπάλα άουτ.

44 Δοκαρι με εκπληκτικό σουτ του Σερμάδι έξω από την περιοχή.

47 ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΟ ΠΥΡΓΟΥ. Φάουλ Βαγγέλη Νομικού κεφαλιά του Συνολάκη και 2-0.

61' Ο Γρυλλάκης κάνει το σουτ ο Καραμολέγκος κάνει ασθενή απόκρουση και ο Μερεπέζα από κοντά με σουτ κάνει το 2-1.

64' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΟ ΠΥΡΓΟΥ. Ο Νομικός Μανώλης με ωραίο πλασέ κάνει το 2-1 για τον ΑΟ Πύργου.

67' Κερδίζει πέναλτι ο ΠΑΣ Ναξου με τον Γρυλλάκη. Ο Παθών αναλαμβάνει την εκτέλεση που ευστοχεί και κάνει το 3-2.

69' Σουτ του Κρητικού η μπάλα άουτ.

74' Σουτ του Βουλγαράκη η μπάλα άουτ.

77' Μετά από ωραιο συνδυασμό και σουτ του Μανώλη Νομικού η μπάλα πέρασε μόλις άουτ.

83' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΟ ΠΥΡΓΟΥ. Με πέναλτι ο Νομικός Μανώλης που κέρδισε ο ίδιος από τον Συνοδινό κάνει το 4-2

84' Σουτ του Σερμάδι  ο Καραμολέγκος δύσκολα σε κόρνερ.

86' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΟ ΠΥΡΓΟΥ. Ο Μανώλης Νομικός με κεφαλιά κάνει το 5-2.

90' Φάουλ Λέκκα η μπάλα άουτ.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Παντελάκης.

ΑΟ ΠΥΡΓΟΥ (Αλέξης Κωνσταντόπουλος): Καραμολέγκος, Τσιρογιάννης (63' Φύτρος Σαμ.), Δανέζης (73' Νομικός Ι.), Νομικός Ε., Κυρβρικοσαίος (57' Κάτσος), Λύτρας, Νομικός Εμμ., Λύκος, Βουλγαράκης, Φύτρος Σολ. (85' Νομικός Η.), Συνολάκης

Στον πάγκο οι Μπάκας, Βλαβιανός, Κλουβάτος.

ΠΑΣ ΝΑΞΟΥ (Νικος Σπαής) Πόγια (87' Σέργης), Μανδυλαράς, Λαγογιάννης, Αλιμπέρτης, Συνοδινός, Κρητικός (87' Κόρρα), Σερμάδι, Γκούφας, Λέκκας Γρυλλάκας, Μερεπέζα (90' Βουδιάς).