Κυριακή, 18 Μαρτίου 2018 21:17

Εκτός τριάδας από τον Πανναξιακό ο ΑΜΣ Φιλωτίου [vid-pics]

Στον αγώνα που έγινε χθες στο ΔΑΚ Νάξου, ο Πανναξιακός νίκησε εύκολα 4-1 τον ΑΜΣ Φιλωτίου και ψαλίδισε και την τελευταία ελπίδα των «ορεινών» για πρόκριση στην 2η φάση του πρωταθλήματος, δίνοντας το εισιτήριο στην Λάβα Εμπορείου ή τον Αστέρα Τραγαίας που έχει ελπίδες, εάν και εφόσον πάρει τη νίκη έναντι της πρωτοπόρου Θύελλας Καμαρίου στον αγώνα που υπολείπεται για τον 3ο όμιλο.

Παρά το γεγονός ότι ήταν βαθμολογικά αδιάφορη, η ομάδα του Γιώργου Προμπονά έδειξε σοβαρότητα και ήταν πειθαρχημένη καθαρίζοντας σχετικά εύκολα το παιχνίδι, με 3 τέρματα στο πρώτο μέρος και 1 στο δεύτερο.

Στα highlights του παιχνιδιού καταγράφηκαν τα δύο (2) υπέροχα γκολ των Μπονιάκου και Κουφόπουλου.

Μέσα σε μόλις 6΄λεπτά ο Πανναξιακός κατάφερε να πετύχει 3 τέρματα και να κλείσει με 3-0 το πρώτο μέρος.

Στο 38΄ο Μπονιάκος με άπιαστο σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή άνοιξε το σκορ της αναμέτρησης.

Στο 42΄ο Βαθρακοκοίλης με εύστοχο πλασέ διπλασίασε τα τέρματα του Πανναξιακού, ενώ ο Κωτσαρής με πέναλτι έκανε το 3-0.

Στην επανάληψη, ο Κουφόπουλος που αρέσκεται να πετυχαίνει γκολ από μεγάλες αποστάσεις, πέτυχε ένα καταπληκτικό γκολ – φάουλ από τα 40 μέτρα.

Το τελικό 4-1 διαμόρφωσε ο Λίκα στο 63΄.

Πλέον ο Πανναξιακός μπαίνει στο τελικό στάδιο της προετοιμασίας του για την 2η φάση του πρωταθλήματος όπου θα ξεκινήσει με το μπόνους του ενός βαθμού, ενώ ο ΑΜΣ Φιλωτίου, ενόψει και της τοποθέτησης του νέου πλαστικού τάπητα στο γήπεδο του θα έχει όλο το χρόνο ώστε να οργανωθεί και να προετοιμαστεί για τη νέα αγωνιστική σεζόν.

Διαιτητής αγώνα ήταν ο κ. Νεοκοσμίδης με βοηθούς του κ.κ. Βαάκεν και Χατζόπουλος

Παναξιακός Α.Ο. (Προμπονάς): Τσαιλάκης, Λίκα, Σέμε, Ανεβλαβής, Χαμηλοθώρης, Μπονιάκος (68' Καρεμέλογλου) , Κότσαρης, Καράι (62' Στρατούρη), Παπανικολάου, Βαθρακοκοίλης (77' Ζάνος), Κάκος (71' Μοσχονάς)

Την αποστολή συμπλήρωσαν οι: Πολυκρέτης, Βασιλάκης, Κρητικός

ΑΜΣ Φιλωτίου (Ορφανός): Λουλάι, Κουφόπουλος, Μουστάκης, Σαντέ, Πράσινος, Ζουλής, Ευριπιώτης, Μέμλικα (46' Κατσούρος), Κοττάκης, Μανιός, Βερύκκοκος (46' Μουστάκης Ε.)

Την αποστολή συμπλήρωσαν οι: Βασιλάκης, Βενιεράκης, Μουστάκης Ν.