Σάββατο, 10 Μαρτίου 2012 23:51

Λαβα-Αναγέννηση: ''Καταιγίδα στη Θήρα'' (photos)...

LAVA-ANAGENNHSH-DIAITHTES-ARXHGOI

Καταιγιστική και αλλαγμένη η Λάβα συνέτριψε απόψε την Αναγέννηση Νάξου με το ευρύ 7-1!!!, πετυχαίνοντας ίσως μία από της μεγαλύτερες (σε σκορ) νίκες της ιστορίας της.

Στο γήπεδο του Καμαρίου παρακολουθήσαμε ένα απολαυστικό παιχνίδι μεταξύ της Λάβας και της Αναγέννησης , όπου βρέθηκαν περίπου (50!!!) θεατές και φίλοι του William Hill Sports αθλήματος.

Παρακολουθήσαμε ένα καταιγιστικό πρώτο ημίχρονο από πλευράς Λάβας, το οποίο ήταν αρκετό για την ομάδα του Μάριου Γαλανού, της οποίας οι ποδοσφαιριστές στο πρώτο ημίχρονο ήταν αλάνθαστοι και απέδωσαν σπουδαίο ποδόσφαιρο.

Ο ενθουσιασμός στις τάξεις της Λάβας είναι πλέον δεδομένος μετά το σημερινό παιχνίδι και την εμφάνιση της ομάδας, καθώς πλέον οι παίκτες της Λάβας δείχνουν να πατάνε γερά στο γήπεδο, ξεδιπλώνοντας παράλληλα αρετές επιθετικού ποδοσφαίρου. Μάλιστα δεν έλειψαν τα σχόλια για την καλή δουλειά που γίνετε στην ομάδα του Εμπορείου.

Όσον αφορά τους φιλοξενούμενους της Αναγέννησης, τους διέκρινε η άριστη συμπεριφορά τους και το αθλητικό ήθος σε όλη την διάρκεια του αγώνα παρά το βαρύ σκορ, που δέχτηκε η ομάδα τους. Η αιτία της βαριάς ήττας στο συγκρότημα του Στέλιου Πολέμη ήταν τα πολλά λάθη από τους παίχτες του, που έγιναν στο πρώτο μέρος, λάθη που μετριάστηκαν κατά την επανάληψη.

Θα πρέπει να αναφέρουμε ότι αγώνας ξεκίνησε με ενός λεπτού σιγή στην μνήμη του κ ΘΕΜΗ ΤΣΙΡΟΥ.

Το Φλάς του αγώνα

1ο ΗΜΙΧΡΟΝΟ.

Αναγνωριστικό παιχνίδι για τις δυο ομάδες στα πρώτα λεπτά.

8’ Κίτρινη κάρτα στον   Καπαρέλη της Αναγέννησης που έκοψε αντεπίθεση της Λάβας.

18’ Σέντρα του Δεναξά κεφαλιά από τον Κατσίπη Ευάγ. ΓΚΟΛ για την Λάβα .1-0

22’ Αντεπίθεση για την Λάβα ο Κατσίπης σπάει το οφσαιντ και ΓΚΟΛ.2-0.

25’ Πίεση από ό την Λάβα ο Κατσίπης κλέβει την μπάλα δίνει στον Συρίγο που πλασάρει όμορφα για το 3-0.

32’ Όμορφα εκτελεσμένο φάουλ από την Αναγέννηση λίγο πάνω από τα δοκάρια του Κατσίπη Μιχάλη.

36’ Σε σέντρα από δεξιά για την Λάβα ο Δεγαιτας αποκρούει με το χέρι, ΠΕΝΑΛΤΙ . Εκτελεί εύστοχα ο Κατσίπης. 4-0.

37’ Οργανωμένη επιθετική ενέργεια από την Λάβα γκολ από τον Δρόσο Κ.5-0.

39’ Εκπληκτικά οργανωμένη επίθεση για την Λάβα τελικός αποδέκτης ο Δρόσος Κ. που πλασάρει άψογα και κάνει το 6-0.

44’Φάουλ από την Αναγέννηση αποκρούει καταπληκτικά ο Κατσίπης Μ.

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ.

2ο ΗΜΙΧΡΟΝΟ.

Η απόδοση της Λάβας είναι σε πιο χαμηλές ταχύτητες λόγω και του σκορ από το πρώτο ημίχρονο, αλλά το παιχνίδι εξακολουθεί να είναι όμορφο με κάποιες φάσεις εκατέρωθεν.

58’ Αντεπίθεση από την Αναγέννηση μεγάλη ευκαιρία το σουτ από τον Παπακωσταντή καταλήγει άουτ.

67’ Ο Συρίγος με ατομική προσπάθεια κάνει για την Λάβα το 7-0.

74’ Κίτρινη κάρτα στον Νικολαράκη της Αναγέννησης.

76’ Σε επίθεση διαρκείας η μπάλα φτάνει στον Παπακωσταντή που πλασάρει όμορφα και σημειώνει το γκολ της τιμής για την Αναγέννηση.

90’ Παιχνίδι κέντρου μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του αγώνα.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: ΑΛΙΦΡΑΓΚΗΣ-ΔΕΣΥΠΡΗΣ- ΜΕΝΔΡΙΝΟΣ

Μικρά

• Ο Στέλιος Πολέμης στάθηκε στις απουσίες που είχε σε ένα ακόμα παιχνίδι η ομάδα του.
  • Από την ομάδα της Λάβας δεν μπορέσαμε να βρούμε κάποιον υστερούντα.
  • Όμορφη στιγμή η αλλαγή της Λάβας, όταν μεγαλύτερος σε ηλικία παίχτης Λειβαδάρος αντικαταστάθηκε από τον πιτσιρικά Διαμαντόπουλο Ρ., αλλαγή που έγινε εν μέσω χειροκροτημάτων….. αυτή άλλωστε είναι και η ομορφιά του ποδόσφαιρου.
  • Μετά την αναγκαστική αλλαγή του αρχηγού της Αναγέννησης Δεγάιτα χρέη αρχηγού ανέλαβε ο Παπακωσταντής.
  • Στο τέλος του αγώνα οι αντίπαλοι αποχώρησαν αγκαλιασμένοι, παραδίδοντας μαθήματα ήθους.

ΛΑΒΑ:(Γαλανός )Κατσίπης Μ.(Στεφανάκης Λ)- Δρόσος Α-Βάλβης Ι-Σιγάλας Λ(α/ο)-Λειβαδάρος Α.(Διαμαντόπουλος Ρ)-Δεναξάς Π-Κατσίπης Ε-Δρόσος Α(Βάλβης Μ.)-Συρίγος Α-Δρόσος Κ-Ζαμπέλης Ε.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ:(Πολέμης) Βασιλακης-Δεγαιτας α/ο(Σιδερης)-Λικα-Νικολαρακης-Καπαρελης-Μελισουργος-Γρατσιας-Σαντοριναιος-Παπακωσταντης-Σιδερης(Καραμανης)-Σεμε.

Επιμελεια: Στέργιος Γιώτης