Πέμπτη, 01 Μαρτίου 2012 00:37

Νέοι Ολυμπιακού Σύρου – Άνω Σύρος 14-0! Καταιγιστικός ο Ajax Σύρου!

neoi-olympiakos syrou-anw syros-29-2-2012-1

Υπό αντίξοες καιρικές συνθήκες πραγματοποιήθηκε σήμερα στο γήπεδο της ΕΠΣ Κυκλάδων το παιχνίδι στην κατηγορία των Νέων με των Ajax Σύρου να συντρίβει την Άνω Σύρο με σκορ 14-0!

Το πρώτο ημίχρονο του αγώνα ήταν και το πιο ουσιώδες και με τα περισσότερα γκολ, 9 στο σύνολό τους, καθαρίζοντας το παιχνίδι η ομάδα του Γιώργου Ρούσσου μόλις από το πρώτο δεκάλεπτο.

Η ομάδα της Άνω Σύρου δεν κατάφερε να κάνει κάτι αξιόλογο, παίζοντας με 9 παίκτες από το 20΄ και έπειτα λόγο τραυματισμού. Να σημειώσουμε ότι ξεκίνησε τον αγώνα με δέκα παίκτες.

William Hill Sports Μόλις στο 17ο δευτερόλεπτο Ρηγούτσος άνοιξε το σκορ πραγματοποιώντας το ρεκόρ του γρηγορότερου γκολ στις Κυκλάδες!

Η συνέχεια ήρθε μετά από 5 λεπτά με τον Ξυγκάκη να κάνει το 2-0 για την ομάδα του!

Στο 6΄ ήταν η σειρά του Συμιγδαλά να κάνει το 3-0 και ένα λεπτό αργότερα ο Ξυγκάκης σημάδεψε το δοκάρι του Ρούσσου.

Στο 10΄ ο Βεκρής από κόρνερ του Λούσσα κάνει το 4-0 από κοντά.

Το δεύτερο προσωπικό του γκολ πετυχαίνει ο Ξυγκάκης στο 12΄ κάνοντας το 5-0.

Σκόρερ χρίζεται και ο Γκούφας με το 6-0 για την ομάδα του στο 15΄.

Το χορό των γκολ συνεχίζει ο Φωτεινιάς στο 20΄ με το 7-0.

Στο σημείο αυτό ο Αληφραγκής αποχώρησε λόγο ενοχλήσεων και η ομάδα Νέων της Άνω Σύρου μένει με 9 παίκτες.

Στην συνέχεια πέντε λεπτά αργότερα ο Φωτεινιάς διπλασιάζει τα τέρματά του πραγματοποιώντας το 8-0 κόντρα στην πρώην του ομάδα.

Το τελικό 9-0 του πρώτου ημιχρόνου το σημείωσε ο Χαλαβαζής στο 40΄.

Στο δεύτερο μέρος και με το χιονόνερο να κάνει αισθητή την παρουσία του, το σκηνικό του αγώνα δεν άλλαξε με τον Άγιαξ Σύρου να παίζει στο μισό γήπεδο και την Άνω Σύρο να αμύνεται με 8 παίκτες λόγο κι άλλου τραυματισμού στο ημίχρονο αυτή την φορά του Ξανθάκη.

Syros kois logo

Στο 50΄ το 10-0 σημειώνει ο Βεκρής διπλασιάζοντας και αυτός τα τέρματά του!

Ο Ξυγκάκης πετυχαίνει το χατ-τρικ με τα τρία προσωπικά του γκολ κάνοντας το 11-0 στο 65΄.

Πέντε λεπτά αργότερα το σόου το Ξυγκάκη συνεχίζεται με ένα πολύ ωραίο σουτ να στέλνει την μπάλα για άλλη μια φορά στα δίχτυα της Άνω Σύρου κάνοντας το 12-0.

Ο Καράβας στο 73΄ με απευθείας εκτέλεση φάουλ μπαίνει και αυτός στην λίστα των σκόρερ με το 13-0 για τον Άγιαξ!

Το τελικό 14-0 έκανε ο Λοίζος από κοντά στο 76΄ δίνοντας διαστάσεις θριάμβου.

neoi-olympiakos syrou-anw syros-29-2-2012-2

Πολύ καλή η διαιτησία Ζαγοριανού, Παγώνη και Μουτάφη.

Ένα εξαιρετικό στατιστικό οδεύει να σημειώσει η ομάδα του Άγιαξ Σύρου έχοντας την καλύτερη επίθεση με 53 γκολ υπέρ και την καλύτερη άμυνα με μόλις 2 γκολ κατά στο ενεργητικό τους σε 7 αγώνες!

Οι Συνθέσεις των ομάδων:

Νέοι Ολυμπιακού Σύρου: (Ρούσσος Γ.), Πρίντεζης Γ., Μώτος Φ., Βεκρής Ν., Ρηγούτσος Σ., Νομικός Σ., Καράβας Μ., Λούσας Δ., Συμιγδαλάς Γ., Ρηγούτσος Ε., Ξυγκάκης Α., Φούασης Α.

Βλαντούσης Σ., Σπανός Δ., Χαλαβαζής Α., Κουλούρας Ε., Γκούφας Γ., Λοΐζος Ν., Φωτεινιάς Α.

Άνω Σύρος: Ρούσσος Π., Καπέλλας Α., Ξανθάκης Γ., Παυλόπουλος Ε., Σαγκινέτος Ν., Φρέρης Α., Τσιοπελάκος Ι., Περρής Φ., Πούλος Β., Αληφραγκής Σ.