Κυριακή, 03 Μαΐου 2015 19:24

Πρωταθλητής ο ΑΟ Πάρου στους Νέους

Ο συγκλονιστικός τελικός του F4 των νέων τελείωσε με τους παίκτες του ΑΟ Πάρου να πανηγυρίζουν και αυτούς του ΠΑΣ Νάξου να είναι απαρηγόρητοι για την απώλεια του τίτλου.

Χρειάστηκαν τα πέναλτι για να ξεχωρίσει ο νικητής, αφού σχεδόν με την λήξη ο ΠΑΣ ισοφάρισε σε 2-2.

Παίχτηκε καλό ποδόσφαιρο ιδίως στην επανάληψη, αλλά εντυπωσιακή ήταν η προσέλευση του κόσμου και το ιδανικό κλίμα στις εξέδρες με εκατοντάδες γονείς και φιλάθλους, άψογη ατμόσφαιρα και χειροκροτήματα σε όλους, νικητές και χαμένους.

ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ Ο ΑΟΠ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ

Από το ξεκίνημα οι παίκτες του κ. Τριανταφυλλάκου, έδειξαν μέγα πάθος και πήραν τον έλεγχο του αγώνα.

Προηγήθηκαν στο 13' με κεραυνό του Κάζο.

Ο Ερικ Κάζο βρήκε την μπάλα στρωμένη μπροστά του έξω από την περιοχή και πλάγια και με ένα ψηλοκρεμαστό σουτ αιφνιδίασε τον Καρανίκα, ανοίγοντας το σκορ.

Ο ΑΟ Πάρου συνέχιζε να πατά καλύτερα, είχε περιορίσει σε παθητικό ρόλο τους αντιπάλους του, που δεν έβρισκαν ρυθμό.

Μάλιστα θα μπορούσε να διευρύνει το σκορ σε 3-4 περιπτώσεις που οι παίκτες του αστόχησαν από ευνοϊκές θέσεις, σε φάσεις που προήλθαν από στημένες μπάλες.

neon-aop-pas-35-2015-1

ΟΜΟΡΦΟ ΘΕΑΜΑ ΣΤΗΝ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ

Η αναμενόμενη αντίδραση του ΠΑΣ Νάξου, ήλθε νωρίς στο 43' με την ισοφάριση του Σταμάτη Πρεβόλη.

Ο Φραγκίσκος έβγαλε μία μακρινή πάσα στην πλάτη της άμυνας, ο Πρεβόλης με άψογη υποδοχή, μπήκε στην περιοχή και τελείωσε την φάση για το 1-1,στην μοναδική ίσως στιγμή αδράνειας της άμυνας των Παριανών.

Το ματς άνοιξε απέκτησε ρυθμό, και 51' σε μία δύσκολη φάση καταλογίστηκε πέναλτι, όταν ο αμυντικός του ΠΑΣ Νάξου διεκδικώντας την μπάλα έχασε παρεμποδιζόμενος την θέση του σώματος του και αντί για την μπάλα βρήκε τον Σένκα που την διεκδικούσε και αυτός.

Υπήρξαν διαμαρτυρίες για επιθετικό φάουλ.

Ο Κρουσταλάκης ευστόχησε για το 2-1.

ΔΡΑΜΑΤΙΚΟ ΦΙΝΑΛΕ

Στα τελευταία λεπτά ο ΠΑΣ είχε εντείνει την πίεση του, χωρίς να καταφέρνει να σκοράρει και στις καθυστερήσεις ο Δ.Σκιαδάς διεκδίκησε μία μπάλα στην μεγάλη περιοχή ανάμεσα σε δύο αντιπάλους και ο Ντόμπρης χρησιμοποιώντας το χέρι του υπέπεσε σε πέναλτι.

Ο Σκιαδάς με δεύτερη προσπάθεια ισοφάρισε, αφού αρχικά ο Λάμπρου απέκρουσε.

Έτσι οδηγηθήκαμε στα πέναλτι, που εκτελέστηκαν με την εξής σειρά.

Διαιτήτευσαν οι κ.κ Βαρθαλίτης, Μουτάφης, Τσιριγώτης

Σε γενικές γραμμές μπορούμε να πούμε ότι ο ΑΟ Πάρου δίκαια κατέκτησε τον τίτλο, δείχνοντας ότι το ήθελε περισσότερο από τις άλλες ομάδες.

Το γεγονός πως βγήκε νικητής σε δύο αλλεπάλληλες διαδικασίες πέναλτι δείχνει μεγάλα ψυχικά αποθέματα και βέβαια είχε τον Λάμπρου που υπήρξε καθοριστικός.

Η διοργάνωση άφησε τιε καλύτερες εντυπώσεις σε όσους την παρακολούθησαν και ήταν μία πραγματική γιορτή.

Όλες οι ομάδες έδειξαν στοιχεία της καλής δουλειάς που γίνεται και αξίζουν συγχαρητήρια σε παράγοντες και προπονητές.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

ΑΟ ΠΑΡΟΥ: (Τριανταφυλλάκος Δ.),Λάμπρου 8.5, Ντόμπρης 7.5, Κάζο 7.5, Σ.Σκιαδάς 7.5,Σταθερός 7.5, Πρίνα 7.5 [72' Φρατζεσκάκης], Σένκα 7.5, Κ.Σαρρής 7, Ν.Σκιαδάς 7, Κ.Π Σαρρής 7, Κρουσταλάκης 7.

ΠΑΓΚΟΣ: Γκιόκα, Καραφυλλάκης, Νταουτλάρι, Λουκής, Χάλκο, Κονταράτος.

ΠΑΣ ΝΑΞΟΥ: (Μαράκης Π.), Καρανίκας 7, Ματάκιας 7, Μελανίτης 7, Σέργης 7, Ξενάκης 7, Μπούλαρι 6.5, Καρούσης 7.5, Δεγαίτας 7, Πρεβόλης 7 [60' Βερύκοκκος], Φραγκίσκος 7.5, Δ.Σκιαδάς 7

ΠΑΓΚΟΣ: Πετρόπουλος, Λαγογιάννης, Μανδηλαράς, Γκοτζιάς, Πετράς, Γκουνέλας.

Δείτε εδώ… φώτος από τον Τελικό!

neon-aop-pas-35-2015-2

Περισσότερα σε αυτή την κατηγορία: « ΠΑΣ Νάξου - ΠΑΣ Τήνου [vid] ΑΟ Πάρου - ΠΑΣ Νάξου [vid] »