Κυριακή, 29 Αυγούστου 2021 19:31

Στην επόμενη φάση του Κυπέλλου η Προοδευτική.... 2-0 την Σαντορίνη

Πετυχαίνοντας ένα τέρμα σε κάθε ημίχρονο, η Προοδευτική επικράτησε με 2-0 της Σαντορίνης 2020 στη Νίκαια και πήρε την πρόκριση για τη δεύτερη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας 2021-22.

Στο 39’ ο Τσαφταρίδης εκτέλεσε το κόρνερ και ο Μακρίδης με κεφαλιά άνοιξε το σκορ για τους «βυσσινί». Το σκηνικό θα ήταν διαφορετικό αν ένα λεπτό νωρίτερα ο Σμυρλής είχε μετουσιώσει σε γκολ δυο πολύ σημαντικές ευκαιρίες στην μικρή περιοχή.

Το 2-0 ήρθε στο 53’ από το πείσμα του Αλεξίου που σέντραρε και ο ανενόχλητος Πολ σκόραρε, βάζοντας γερές βάσεις για την πρόκριση της ομάδας του Δημήτρη Αρναούτη. Το 3-0 άγγιξε ο Νομικός στο 70’, αλλά ο Φαρμάκης απέκρουσε εντυπωσιακά.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Φίτσας (Δ. Αττικής), Κλεπετσάνης - Οικονόμου (Κορινθίας).

ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ (Δημήτρης Αρναούτης): Χαλκίδης, Αλεξίου, Δημακάκος, Πατσατζόγλου, Βοσνακίδης, Μεγαρίτης, Τσαφταρίδης, Θεοδωρίδης (68’ Μπιταξής), Πολ (87’ Παλάσιος), Μακρίδης (79’ Τσιαβός), Νομικός (87’ Μακρυγιάννης).

ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ (Νίκος Παντέλης): Φαρμάκης, Ερρίκος, Παντίδος, Καρπαθάκης, Κουρέλλας (71’ Μηλιώτης), Σιμιτσής (55’ Μπιρμπίλη), Ιβανίδης (55’ Παπαδόπουλος), Πολύζος (87’ Λογοθέτης), Κέρι, Ζγκούρι, Σμυρλής (71’ Βαμβακούσης).