Ο 7ος τίτλος ''επικυρώθηκε'' στην Σύρο για τον Πανναξιακό [pics-vid]

Το τίτλο του πρωταθλητή της σεζόν 2019-2020 κατοχύρωσε στη Σύρο ο Πανναξιακός μία αγωνιστική πριν το τέλος του πρωταθλήματος της Α' Κατηγορίας της ΕΠΣ Κυκλάδων.

Οι ''Ναξιώτες'' σε ακόμη μία εμφάνιση που συνοδεύτηκε από πολλά τέρματα νίκησαν με 1-9 τον ΑΟ Πάγου, κατακτώντας αήττητοι ίσως το πιο εύκολο από τα 7 πρωταθλήματα της ιστορίας τους.

Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Χρήστος Γκασούκας, ο οποίος πέτυχε 5 τέρματα και πλέον πολύ δύσκολα θα χάσει τον τίτλο του πρώτου σκόρερ του πρωταθλήματος της ΕΠΣ Κυκλάδων.

Τα γκολ της αναμέτρησης:

21’ μετά την ατομική ενέργεια του Γκασούκα από τα δεξιά, ο παίκτης του Πανναξιακού μπήκε στη μεγάλη περιοχή και με δυνατό σουτ νίκησε τον γκολκίπερ του Πάγου για το 0-1.

24’ ο Γκασούκας πρόλαβε την έξοδο του Σούμπιτση και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-2.

35’ ο Βαθρακοκοίλης με σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή νίκησε τον νεαρό γκολκίπερ του Πάγου για το 0-3.

39’ ο Βαθρακοκοίλης ανετράπη μέσα στην περιοχή από τον Σούμπιτση και ο κ. Καλόγερας έδειξε την άσπρη βούλα, από όπου ο Χαμηλοθώρης ευστόχησε ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 0-4 για τον Πανναξιακό.

47’ ο Γκάσουκας με κεφαλιά του έπειτα τη σέντρα από τα δεξιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Μέτκο για το 0-5.

52’ με εντυπωσιακό βολ πλανέ  από το ύψος της μικρής περιοχής έπειτα τη σέντρα από τα δεξιά ο Γκασούκας έκανε το 0-6 για την ομάδα της Νάξου.

57’ ο Γκάσουκας βγήκε μόνος απέναντι στου Μέτκο και με ωραίο πλασέ έκανε το 0-7.

65’ ο Βαθρακοκοίλης με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής έκανε το 0-8.

68’ ο Αργυρός από κοντά μείωσε για τον Πάγο 1-8, σημειώνοντας ουσιαστικά το γκολ της… τιμής.

79’ ο Πιτταράς με κοντινό σουτ διαμόρφωσε το τελικό 1-9 για τον Πανναξιακό.

Πρωταθλητής Κυκλάδων για τη σεζόν 2019-2020 ο Πανναξιακός Α.Ο.

ΑΟ Πάγου (Χρήστος Φωκάς): Σούμπιτσης Αντ. (40’ λ.τρ. Μέτκο), Αρακάς, Ρούσσος Γ. (57’ Οστέι Χρ.), Άλεξ, Ντιούφ, Κλιτόν Τρόκα, Ρούσσος Κ., Μαραγκός (29’ λ.τρ. Σούμπιτσης Φ.), Φελουτζής, Πρίντεζης Μ., Αργυρός.

Πανναξιακός (Δημήτρης Σκούνας): Ζέρβας, Καράϊ (50’ Σερμάδι), Ανεβλαβής, Κωστόπουλος, Χαμηλοθώρης, Πιτταράς, Σέμε, Βαθρακοκοίλης, Γκασούκας, Μπονιάκος, Γεωργιάδης (60’ Ζανός).

Μετά τη λήξη του αγώνα οι παίκτες και η διοίκηση του Πανναξιακού πανηγύρισαν την κατάκτηση του 7ου πρωταθλήματος του συλλόγου