Πέμπτη, 20 Ιουνίου 2024 23:10

“Πλήρωσαν” το κακό δεύτερο δεκάλεπτο οι γυναίκες του Μαρπησσαϊκού

Την ήττα με το… βαρύ 32-85 από τον Ανδρογέα Ηρακλείου γνώρισε ο Μαρπησσαϊκός στον δεύτερο αγώνα του στους αγώνες μπαράζ γυναικών για την άνοδο στην Α2 εθνική κατηγορία “πληρώνοντας” το κακό δεύτερο δεκάλεπτο.

Οι πρωταθλήτριες Κυκλάδων στην αναμέτρηση που διεξήχθη το βράδυ της Πέμπτης 20/6 αντιμετώπισαν σοβαρά προβλήματα στην άμυνα τους και οι 85 πόντοι που δέχθηκαν αποτελούν αδιάψευστο μάρτυρα.

MARPISSAIKOS ANDROGEAS 4

Η δεύτερη περίοδος ήταν εκείνη που στοίχισε ουσιαστικά στα κορίτσια του Βαγγέλη Μουρογιάννη, όπου η δευτεραθλήτρια ομάδα της Κρήτης, η οποία πήρε την θέση του πρωταθλητή ΕΚΑΣΚ Ηρόδοτου στους αγώνες του ειδικού πρωταθλήματος, έτρεξε επιμέρους σκορ 6-26 και ουσιαστικά “καθάρισε” την υπόθεση νίκη.

Παρά το γεγονός πως ο Μαρπησσαϊκός προηγήθηκε στο κλειστό γυμναστήριο των Μελισσίων με +4 (6-2) στο 6:21 του πρώτου δεκαλέπτου με δύο εύστοχες βολές της Ευαγγελίας Σάττα, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για την ομάδα της Πάρου… Οι παίκτριες του Ανδρογέα βελτίωσαν την άμυνά τους, εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη των αντίπαλών τους κι ενώ αρχικά ισοφάρισαν 9-9 στη συνέχεια με ένα σερί 0-14 προηγήθηκαν με +12 (9-21) με καλάθι της Σοφίας Γιαπιτζόγλου στα 6’’ πριν το τέλος της περιόδου.

“Εφιαλτικό” θα μπορούσε να χαρακτηριστεί το δεύτερο δεκάλεπτο για τις αθλήτριες του Βαγγέλη Μουρογιάννη, οι οποίες πέτυχαν μόλις 6 πόντους εκ των οποίων οι 4 από την γραμμή του φάουλ. Οι τυπικά φιλοξενούμενες του Σπύρου Καρλάφτη βρήκαν τρόπο να εκμεταλλευτούν στο έπακρον τον γρήγορο ρυθμό τους και κατάφεραν να ανοίξουν την υπέρ τους διαφορά, η οποία έφτασε στους +30 (12-42) στο 1:33 με την Ελένη Μηλιαρά, ενώ με εύστοχο τρίποντο της Μαρίας Μαθιουδάκη στα 17’’ η διαφορά έφτασε στην μέγιστη τιμή της, στους +32 (15-47).

MARPISSAIKOS ANDROGEAS 2

Εντυπωσιακός ο Ανδρογέας και στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου με πρωταγωνίστριες την Μαρία Μαθιουδάκη και την Αθηνά Τσαγκαράκη έφτασε δύο φορές την διαφορά στους +40 (19-59, 25-65). Ο Μαρπησσαϊκός το μόνο που κράτησε σε αυτήν την περίοδο ήταν η παραγωγικότητά του στην επίθεση, αφού πέτυχε 10 πόντους, τους περισσότερους από τα τέσσερα δεκάλεπτα!

Τυπική διαδικασία το τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, κάτι που βοήθησε και τους δύο προπονητές να κοιτάξουν μέχρι το βάθος του πάγκου, χρησιμοποιώντας όλες τις αθλήτριές τους. Έτσι, το τελικό 32-85 ήρθε να επισφραγίσει τις προσπάθειες των δύο ομάδων στην αυλαία της 2ης αγωνιστικής των αγώνων μπαράζ για την άνοδο στην Α2 εθνική κατηγορία.

Επόμενος αντίπαλος για τις πρωταθλήτριες Κυκλάδων, ο Αίολος Μυτιλήνης την Παρασκευή 21/6 (8:00 μ.μ.) με διαιτητές τους Αργυρούδη και Οικονόμου, ενώ ο Ανδρογέας θα παίξει τον “τελικό” ανόδου με αντίπαλο τον Διαγόρα Ρόδου όπου η νικήτρια ομάδα εκτός συγκλονιστικού απροόπτου θα πάρει το εισιτήριο για τις εθνικές κατηγορίες.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κηπώσης, Μούστρης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 9-21, 15-47 (ημίχρονο), 25-65, 32-85.

ΑΜΕΣ ΜΑΡΠΗΣΣΑΪΚΟΣ (Ευάγ. Μουρογιάννης): Μελανίτη 2, Τζανακοπούλου 6, Καπούτσου, Σάττα 12, Λαουράκη Σπ., Καλογεροπούλου, Κεφάλα, Αρκουλή, Κοτσάλη, Μπάλου 2, Λαουράκη Μαρ. 6, Καπαρού 4.

ΓΑΣ ΑΝΔΡΟΓΕΑΣ (Σπ. Καρλάφτης): Καζάκη 7, Γαλανάκη 8 (2), Κοσμαδάκη, Γιαπιτζόγλου 18 (1), Μαθιουδάκη 13 (2), Θεοδοσουλάκη 3, Τζανετή 10, Χαλεπάκη 2, Μηλιαρά 10, Τσαγκαράκη 6 , Παπαγιαννάκη 8.