Τετάρτη, 19 Ιουνίου 2024 19:22

Ιδανική πρεμιέρα στα μπαράζ γυναικών για τον Μαρπησσαϊκό [pics]

Εκκίνηση με τον καλύτερο δυνατό τρόπο έκανε ο Μαρπησσαϊκός στους αγώνες μπαράζ γυναικών που οδηγούν στην Α2 εθνική κατηγορία μπάσκετ.

Οι πρωταθλήτριες Κυκλάδων στην πρεμιέρα του ειδικού πρωταθλήματος επιβλήθηκε με σκορ 43-63 του Ίκαρου Ικαρίας το απόγευμα της Τετάρτης 19 Ιουνίου στο κλειστό γυμναστήριο των Μελισσίων πετυχαίνοντας την πρώτη της νίκη στον θεσμό αυτό, αφού στην περυσινή παρθενική της συμμετοχή στα τρία παιχνίδια που έδωσε στο κλειστό του Μοσχάτου γνώρισε ισάριθμες ήττες…

IKAROS MARPISSAIKOS GYNAIKES 2

Τα κορίτσια του Βαγγέλη Μουρογιάννη παρά το γεγονός πως έφτασαν τα ξημερώματα της Τετάρτης στο λιμάνι του Πειραιά και ήταν ταλαιπωρημένες από το ταξίδι μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς, επέβαλαν από το πρώτο λεπτό τον ρυθμό τους και έβαλαν τις βάσεις για τη νίκη. Απέναντι στην μοναδική επιθετική απειλή του Ίκαρου, την Ευτυχία Χαϊντούτη που πέτυχε τους 16 από τους 18 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, η ομάδα της Πάρου κατάφερε να προηγηθεί με σκορ 3-17 στο 3:42 του πρώτου δεκαλέπτου, ενώ έφτασε την διαφορά στο +19 (13-32) στο 3:30 της δεύτερης περιόδου με καλάθι και φάουλ της Ευαγγελίας Σάττα.

IKAROS MARPISSAIKOS GYNAIKES 3

Με την έναρξη της επανάληψης, οι τυπικά οικοδέσποινες, οι πρωταθλήτριες της ΤΕ Σάμου με δύο συνεχόμενα τρίποντα έριξαν την διαφορά στους -10 (26-36), αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Οι παίκτριες του Μαρπησσαϊκού έσφιξαν την άμυνά τους, δεν άφησαν άλλα περιθώρια στις αντίπαλές τους και ξέφυγαν με +14 με το τέλος της τρίτης περιόδου (35-49).

Το τελευταίο δεκάλεπτο αποτέλεσε μία τυπική διαδικασία για τους δύο αντιπάλους, αφού ο νικητής είχε ήδη κριθεί από νωρίς με τον coach Μουρογιάννη να κάνει ροτέισον, αφού την Πέμπτη 20/6 (8:30 μ.μ.) για την 2η αγωνιστική του ειδικού πρωταθλήματος αντιμετωπίζει τον Ανδρογέα Ηρακλείου (διαιτητές: Κηπώσης, Μούστρης) και να προτρέπει τις αθλήτριές του να είναι πιο ανταγωνιστικές από το ματς με τον Ίκαρο και να έχουν χαμηλά το κεφάλι.