Παρασκευή, 24 Μαρτίου 2023 23:07

Ο Α.Ο. Μυκόνου πήρε τη πρόκριση στον τελικό του F4 Εφήβων της ΕΣΚ Κυκλάδων

Μετά από ένα μεγάλο και δυνατό παιχνίδι η ομάδα του Α.Ο. Μυκόνου κατάφερε να επικρατήσει με σκορ 68 - 60 του Α.Ο. Πάρου και να περάσει στο μεγάλο τελικό, όπου και θα αντιμετωπίσει τον Περιστεριώνα Τήνου.

Το ματς ξεκίνησε με την ομάδα της δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ, όμως οι Παριανοί έχοντας υπεροχή στα ριμπάουντ κατάφεραν να τελειώσουν το ματς μπροστά στο σκορ με 24-30. Στον ίδιο ρυθμό συνέχισε και το 2ο δεκάλεπτο με την ομάδα coach Καζακίδη να μεγαλώνει τη διαφορά και να κλείνει το ημίχρονο στο 38-47.

Η ομάδα της Μυκόνου όμως στο δεύτερο ημίχρονο ανέβασε ρυθμό και με όπλο την πολύ καλή άμυνα κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά τελειώνοντας το 3ο δεκάλεπτο στο 56-57. Στη τελευταία και πιο κρίσιμη περίοδο πάτησαν "γκάζι" και πήραν προβάδισμα στο σκορ το (63-59) το οποίο διατήρησαν μέχρι το τέλος του αγώνα κερδίζοντας έτσι μια θέση στο μεγάλο τελικό.

Δεκάλεπτα: 24-30, 38-47 ημ. 56-57, 68-60

Α.Ο. Μυκόνου (Αντώνης): Πράσινος, Καλλέργης 3, Ζιέμπα 8, Κάνιουρας 5, Δακτυλίδης, Ξενάριος, Κατσιρμάς11 (2), Κονταράτος 13 (2), Τσανκάλοφ 28 (1), Κουκούβελας, Μπουγιούρης, Δακτυλίδης

ΑΟ Πάρου (Καζακίδης): Τσώλης, Λυμαράκης 9, Στουγιάννου, Μπιλίρης, Βιώνης 4, Σαρρής 6, Αραβαντινός 8, Ρίνις 8, Βλάσι 18 (2), Σκιαδάς 7 (2).