Κυριακή, 12 Μαρτίου 2023 10:08

ΑΟ Άνδρου - ΑΟ Πάρου... το ρεπορτάζ του Μεγάλου Τελικού

Πρωταθλητής για 4η φορά αναδείχθηκε ο Α.Ο. Άνδρου στην Πάρο, κατακτώντας το Final 4 Νεανίδων της ΕΣΚ Κυκλάδων για τη σεζόν 2022-2023.

Η ομάδα του Κυριάκου Μουστάκα με ανατροπή στο σκορ κάλυψε μια διαφορά 12 πόντων και στο φινάλε επικράτησε με 56-55 του Α.Ο. Πάρου σ’ ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, το οποίο κρίθηκε στις λεπτομέρειες και ήταν σίγουρα αντάξιο ενός μεγάλου τελικού αλλά και της αξιόλογης προσπάθειας που γίνεται και στα δύο σωματεία.

Στο ξεκίνημα ο -τυπικά γηπεδούχος- Α.Ο. Άνδρου προηγήθηκε με 8-2, ακολούθησε ένα σερί 16-0 από τον Α.Ο. Πάρου που πέρασε μπροστά με 8-18 και διατήρησε την υπέρ του διψήφια διαφορά μέχρι το ημίχρονο (24-34).

F4 NEANIDON OLA

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Α.Ο. Άνδρου επέστρεψε και αφού πρώτα έκλεισε την «ψαλίδα» της διαφοράς στους 4 πόντους (39-43) με την ολοκλήρωση της γ’ περιόδου, πέρασε μπροστά στο σκορ (50-49) στο 35ο λεπτό. Από εκεί και πέρα ακολούθησαν άστοχες προσπάθειες και λάθη από τις δύο ομάδες, με τον Α.Ο. Πάρου να είναι στο +3 (50-53) στο 38ο λεπτό.

Στο τελευταίο δίλεπτο η Λανέ για τον Α.Ο. Άνδρου πήρε πάνω της το παιχνίδι και με συνεχόμενους δικούς της πόντους έκανε το 56-53, 1’17’’ πριν το τέλος. Για τον Α.Ο. Πάρου η Βιώνη μείωσε σε 56-55, στα 27’’, όμως έκτοτε δεν άλλαξε κάτι, καθώς η Λανέ αστόχησε σε τρίποντο και στην τελευταία φάση ο Α.Ο.Π. έκανε λάθος και δεν εκδήλωσε επίθεση.

LANE

Κορυφαία της αναμέτρησης, αλλά και του Final 4, ήταν η Ευγενία Λανέ από τον Α.Ο. Άνδρου που ολοκλήρωσε τον τελικό με 23 πόντους, 3 τρίποντα, 11 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα. Σπουδαία εμφάνιση και για την Φλώρα Βιώνη από τον Α.Ο. Πάρου, που παράλληλα ήταν η πρώτη σκόρερ και του Final 4, που ολοκλήρωσε το ματς με 34 πόντους, 8 ριμπάουντ, 7 κλεψίματα και 6 ασίστ.

Διαιτητές: Μαρουδιάς-Παπαδημητρόπουλος-Καλαβρός.

Δεκάλεπτα: 14-22, 24-34 (ημ.), 39-43, 56-55.

PAPADIMITROPOULOS MAROUDIAS KALAVROS

Α.Ο. Άνδρου: (Κ. Μουστάκας), Π. Λεμπέση, Πέτσα 13 (1), Κ. Λεμπέση 7 (1), Αντώνογλου, Νασοπούλου 1, Χέλμη 6 (1), Σπυροπούλου, Λανέ 23 (3), Γκουμένη 4, Φουντά 2.

NEANIDES KOUPA

Α.Ο. Πάρου: (Γ. Ζαμπακόλας), Αποστολοπούλου 6, Βιώνη 34, Οικονόμου, Χανιώτη, Συριανού 2, Κοττίκα 4, Πετροπούλου 9 (1).