Παρασκευή, 10 Μαρτίου 2023 23:19

Final 4 Νεανίδων: Ο Α.Ο. Άνδρου πήρε το ματς «θρίλερ» με τον ΑΠΑΣ και πέρασε στον τελικό

Σ’ έναν συναρπαστικό ημιτελικό που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο, τα κορίτσια του Α.Ο. Άνδρου επικράτησαν με σκορ 46-44 του ΑΠΑΣ Τα Φανάρια και πήραν την πρόκριση για τον αυριανό (11/3, 11:30) μεγάλο τελικό του Final Four Νεανίδων.

Η ομάδα της Νάξου ήταν καλύτερη στο πρώτο μέρος, όπου βρήκε ρυθμό και διατήρησε μικρό προβάδισμα με 23-20, με τις Γιαννοπούλου και Χουζούρη να «τραβούν» επιθετικά. Αντίθετα, η ομάδα της Άνδρου μπήκε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο και αφού ανέτρεψε τη σε βάρος της κατάσταση από τα μισά της γ’ περιόδου και έπειτα, είχε το προβάδισμα στο τελευταίο δεκάλεπτο και με κορυφαία την Λανέ με 18 πόντους και 13 ριμπάουντ, έφθασε στο ροζ φύλλο αγώνα.

Διαιτητές: Μαρουδιάς - Παπαδημητρόπουλος.

Δεκάλεπτα: 8-13, 20-23 (ημ.), 32-27, 46-44.

Α.Ο. Άνδρου: (Κ. Μουστάκας), Π. Λεμπέση, Πέτσα 13 (2), Κ. Λεμπέση, Αντώνογλου, Μωράκη, Νασόπουλου 3 (1), Χέλμη 5, Σπυρόπουλου 2, Λανέ 18, Εσάι, Γκουμένη 2, Φουντά 3 (1).

ΑΠΑΣ Τα Φανάρια: (Ν. Κλαδάς), Μούτσα, Γιαννοπούλου 13, Βελιανίτη, Καρούση, Χουζούρη 16, Πουλάι 2, Μ. Γκιόργκα, Ε. Γκιόργκα, Λέσι, Κωστούλα, Πιτταρά 2, Μαθιάσου 11.