Κυριακή, 29 Ιανουαρίου 2023 16:52

Παθιασμένος Πανναξιακός «κατάπιε» τον Άρη Νικαίας

Εκπληκτική εμφάνιση για τον Πανναξιακό στο κλειστό Γυμναστήριο Νάξου καθώς παίζοντας κατά διαστήματα πολύ όμορφο μπασκετ δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Άρη Νικαίας και επιβλήθηκε με σκορ 81-66.

Η νίκη αυτή ήταν η 3η συνεχόμενη για το Ναξιώτικο Σύλλογο γεγονός που καταδεικνύει την πολύ καλή κατάσταση στην οποία βρίσκεται η ομάδα της Νάξου ,ατενίζοντας πλέον με ακόμα μεγαλύτερη αισιοδοξία το μέλλον της στο Πρωτάθλημα της Γ Εθνικής.

Οι γηπεδούχοι επέβαλαν από την αρχή το ρυθμο τους προηγήθηκαν  με 7 πόντους από τα μισά του Α Δεκαλεπτου και έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +8 (23-15 σκορ Α Δεκαλεπτου).

Ίδια εικόνα και στο 2ο Δεκάλεπτο με τους φιλοξενούμενους να μην καταφέρνουν να βγάλουν αντίδραση και να γίνουν απειλητικοί και τους γηπεδούχους να κρατούν τα ηνία του παιχνιδιού (σκορ ημιχρόνου 40-32).

Καλύτερα στο 3ο δεκάλεπτο μπήκε ο Άρης Νίκαιας μειώνοντας στους 5 πόντους (46-41) όμως στο σημείο εκείνο ο Σωκράτης Ψαροπουλος με δύο συνεχόμενα τρίποντα επανέφερε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό υπέρ του Πανναξιακού (52-41) δίνοντας μεγάλη ψυχολογική ώθηση για τη νίκη. Το 3ο Δεκάλεπτο έκλεισε με τη διαφορά να σημειώνει τη μέγιστη τιμή της 61-44 υπέρ του Πανναξιακού

Το τελευταίο δεκάλεπτο ο Πανναξιακός διατήρησε τον έλεγχο του παιχνιδιού παίρνοντας στο τέλος μια απολύτως δίκαιη και καθαρή νίκη υπερκαλύπτοντας και τη διαφορά των 6 πόντων που είχε ηττηθεί στο παιχνίδι του 1ου Γύρου. (Τελικό σκορ 81-66).

Στα highlights της αναμέτρησης η συμμετοχή των παιδιών του ΕΝΕΓΥΛ Φιλωτιου  που ήταν οι επίσημοι προσκεκλημένοι της Διοίκησης του Πανναξιακού για το συγκεκριμένο παιχνίδι , το σουτ των 300€ που καθιερώνει ο Ναξιώτικος Σύλλογος στην ανάπαυλα των εντός έδρας αναμετρήσεων αλλά και η συμμετοχή του αθλητή του παιδικού Στέλιου Δρυ που πέτυχε μάλιστα και 2 πόντους