Κυριακή, 22 Ιανουαρίου 2023 19:08

Πήραν το ντέρμπι κορυφής με την ΑΕ Σαντορίνης οι έφηβοι του ΑΠΑΣ [pics-vid]

Σπουδαία νίκη κατάφεραν να πάρουν οι έφηβοι του ΑΠΑΣ καθώς στο ντέρμπι κορυφής του 2ου Ομίλου του Πρωταθλήματος Κυκλάδων επιβλήθηκαν της ΑΕ Σαντορίνης με σκορ 73-57.

APAS AES EFHVOI 202 2023 1

Και οι δυο ομάδες ξεκίνησαν νευρικά με τον ΑΠΑΣ μετά το 2ο μισό του 1ου δεκαλέπτου να παίρνει διαφορά 7 πόντων (15-8).Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με ένα σερί 6-0 μείωσαν στο καλάθι με τη λήξη του 1ου δεκαλέπτου (σκορ 1ου δεκαλέπτου 15-13)

Στο 2ο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι πατούσαν καλύτερα στο παρκέ και ξέφυγαν με 11 πόντους (30-19) για να κλείσει το ημίχρονο με τη διαφορά στους 8 πόντους (σκορ ημιχρόνου 39-31).

Στην επανάληψη οι αθλητές του ΑΠΑΣ κατάφεραν να ελέγξουν το ρυθμό του αγώνα και σε συνδυασμό με την αστοχία των φιλοξενούμενων πήραν διαφορά που έφτασε ακόμη και στους 14 πόντους, για να κλείσει το 3ο δεκάλεπτο με 11 πόντους διαφορά υπέρ του ΑΠΑΣ.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι "έμειναν" από δυνάμεις στο ψυχολογικό κομμάτι περισσότερο με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει μέχρι και τους 16 πόντους υπέρ του ΑΠΑΣ , που στο τέλος πανηγύρισε μια σπουδαία και δίκαιη νίκη με σκορ 73-57.