Παρασκευή, 06 Ιανουαρίου 2023 17:35

Αποφασισμένος ο Πανναξιακός πήρε το κομβικής σημασίας παιχνίδι με τα Μελίσσια

Ο Πανναξιακος επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα ,ξεκινώντας και το 2023 με νίκη , αφού κατάφερε να επιβληθεί σε ένα ματς must win του ΚΑΟ Μελισσίων με σκορ 71-58.

Οι γηπεδούχοι μπήκανε συγκεντρωμένοι και πήραν προβάδισμα από την αρχή της αναμέτρησης ξεκινώντας με ένα εντυπωσιακό 8-0 . Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και μείωσαν τη διαφορά στους 5 με τη λήξη του Α δεκαλεπτου (17-12).
Ο Πανναξιακός και στη συνέχεια έλεγξε απόλυτα το παιχνίδι φτάνοντας σε διψήφιες διάφορες από τα μισά του β δεκαλεπτου. Μάλιστα στα μισά του Γ δεκάλεπτου η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 21 ποντους υπέρ του Ναξιωτικος Συλλόγου.
Το νεανικό σύνολο του Έκτορα Οικονομόπουλου κατάφερε να βγάλει ξανά αντίδραση και να μειώσει στους 12 ,4 λεπτά πριν τη λήξη όμως ο Πανναξιακός βρήκε τις λύσεις και έφτασε σε μια σπουδαία βαθμολογικής και ψυχολογικής σημασίας νίκη με σκορ 71-58.

Κορυφαίος του αγώνα ο Αλέξα Σιμοβιτς που πέτυχε 30 πόντους, ενώ αξίζει να αναφέρουμε ότι οι Βάβουλας και Ονάσογλου έδωσαν χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες που είχαν στη διάθεση τους.

Με τη νίκη αυτή ο Πανναξιακός ανέβηκε στον Βαθμολογικό πίνακα και μπαίνει στον δεύτερο γύρο για να παλέψει για τη σωτηρία του. Επόμενη δύσκολη εκτός έδρας αποστολή για τους Ναξιώτες είναι στην Κρήτη, όπου την Κυριακή θα αντιμετωπίσουν την Αναγέννηση Αρκαλοχωρίου. .

Δεκαλεπτα :17-12,44-28,62-42,71-58

Πανναξιακός (Βαβουλας): Καραγιάννης 2,Ελευθερίου 2,Ρουζιος 5 (1), Καραγκιολιδης 6 (1),Μακαρης 11, Σιμοβιτς 30 (4), Λάσκαρης, Μυλωνάς 2, Χαχαλος 6

ΚΑΟ Μελλισια (Οικονομόπουλος): Στεργίου 6(1), Ανδρικόπουλος ,Κοντός 7, Πανερης 3(1), Μαραντος 3, Οικονομόπουλος 2,Σιδέρης 2,Κρανιάς 14(2), Ντζαμαρης 6, Βουδούρης