Τετάρτη, 21 Δεκεμβρίου 2022 20:13

Σημαντική νίκη με ανατροπή για τον Α.Ο. Μυκόνου

Την όγδοη συνεχόμενη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα του 1ου ομίλου της Β Εθνική κατάφερε να πετύχει το απόγευμα της Τετάρτης (21/12) η ομάδα του ΑΟ Μυκόνου, καθώς επικράτησε με σκορ 78-68 επί της Ένωσης Ιλίου για την 11η στροφή του πρωταθλήματος.

Αν και το ματς δεν ξεκίνησε καλά για τους Κυκλαδίτες, οι οποίοι αντίκρισαν τους γηπεδούχους να έχουν στα χέρια τους σταθερά το προβάδισμα τόσο στην 1η (7-1 στο 4′, 13-4 στο 6′, 16-7 στο 8′, 19-11 στο 9′) όσο και στην 2η περίοδο (30-21 στο 14′, 37-29 στο 17′, 44-25 στο 20′).

DSC5415

Όμως οι Μυκονιάτες στο τρίτο δεκάλεπτο πάτησαν το γκάζι και πέρασαν μπροστά το 49-41 στο 24′ και με ένα εκκωφαντικό 2-21 επί μέρους σκορ μέχρι και το 29′ έκανε το 51-62 και ουσιαστικά καθάρισε την υπόθεση νίκης!

Έτσι, η ομάδα του Γιάννη Τζήμα κατόρθωσε να κλείσει το πρώτο μισό της σεζόν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο φτάνοντας σε άλλη μια επιτυχία που τους καθιερώνει στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα του γκρουπ και πλέον, μετά τις διακοπές φυσικά για τα Χριστούγεννα, στρέφουν την προσοχή τους αφενός στο εξ αναβολής παιχνίδι με τον Εθνικό Πειραιά.