Τετάρτη, 12 Οκτωβρίου 2022 17:10

Η αγωνιστική δράση στις Κυκλάδες

Με έναν αγώνα για το Γυναικείο Πρωτάθλημα και 5 αγώνες για τα Τμήματα Υποδομών ολοκληρώθηκε το περασμένο Σαββατοκύριακο η Αγωνιστική δράση στις Κυκλάδες.

Πιο συγκεκριμένα για το Γυναικείο Πρωτάθλημα η Άνδρος κατέβαλε την αντίσταση του Μαρπησσαϊκού με σκορ 70-47, ενώ για το Πρωτάθλημα Κορασίδων ο ΑΠΑΣ πέρασε από την Πάρο με σκορ 53-38.,σε ένα παιχνίδι που ήταν ντέρμπι για τρία δεκάλεπτα και κρίθηκε ουσιαστικά στο τελευταίο τέταρτο του αγώνα .
Για το Πρωτάθλημα Εφήβων ο ΑΟ Ερμούπολης πήρε σπουδαίο διπλό στο ντέρμπι με τη γηπεδούχο Άνδρο με σκορ 64-63 ενώ η Σαντορίνη έφυγε με το ροζ φύλλο αγώνα από το Κλειστό της Μάρπησσας καταβάλλοντας την αντίσταση του πάντα μαχητικού Πλοηγού Αντιπάρου (66-37.
Τέλος στα δυο παιχνίδια για το Πρωτάθλημα Παίδων ο Μαρπησσαϊκός επιβλήθηκε του Πανναξιακού με 64-43 και η Σαντορίνη του Πλοηγού Αντιπάρου με σκορ 627-60.

ΠΛΟΗΓΟΣ ΑΝΤΙΠΑΡΟΥ-Α.Ε. ΣΑΝΤΟΡΙΝΗΣ (ΕΦΗΒΙΚΟ) 33-67

Με την ομάδα της Σαντορίνης να ξεκινάει πολύ δυνατά το παιχνίδι, παίρνοντας την διαφορά από το πρώτο ημίχρονο, δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης στους έφηβους της Αντιπάρου. Ο Πλοηγός κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο, κρατώντας την διάφορα. Κλειδί του αγώνα η πιεστική άμυνα της Σαντορίνης στα 3/4 του γηπέδου.

Διαιτητές : Σαμοθρακης Α. ,Ζαρανης Γ.

Δεκάλεπτα: 5-22, 9-21, 13-11, 6-13

Πλοηγός Αντιπάρου (Φαρούπος Β.): Μυζεκιαρι Κ. ,Τριαντάφυλλος Ανδ. , Αθανασιου Ε. 4 , Τριαντάφυλλος Αγγ. ,Ζαχαρης Σ., Σκιαδας Η. 3 (1), Βιωνης Χ. 15 (1) , Μαούνης Κ., Λασκαρίδης. Α. 7,Μπιζάς Γ. 2,Μπισμπιρουλας Α. 2

Α.Ε. Σαντορίνης (Μάμμος): Κουρπετης Π.3 (1) , Διαμαντης Α. 13 (1) ,Γκιοπαλαι Α. 8, Φωκιανος Μ. 6, Μαρκοζανε. Μ. , Ιλασκου Λ. 2 Κουζαι Ν. Μουρατιδης Χ. 7 (1) , Φυτρος Η. 6, Τζεμος Θ. , Καβαλλαρης Γ. 20(4) , Βαζαιος Π.2

Παίδων: Πλοηγός Αντιπάρου - ΑΕ Σαντορίνης: 60-62

Με ένα καλάθι δυο δευτερόλεπτα πριν το τέλος κατάφερε η παιδική ομάδα της Σαντορίνης να επικρατήσει των παίδων της Αντιπάρου. Στα αγωνιστικά η ευστοχία από την γραμμή των 6.75 των παίδων της Σαντορίνης τα τελευταία 15 λεπτά του αγώνα, όταν η Αντίπαρος γύρισε την άμυνα της σε ζώνη μετά του τραυματισμούς των Μυζεκιάρη, Τριανταφύλλου και Μπιζά ήταν ίσως το κλειδί του αγώνα. Σε ένα δυνατό κατά τα άλλα παιχνίδι με πολύ ένταση και με τις συγκινήσεις να εναλλάσσονται, αποζημιώθηκαν όλοι όσοι παρακολούθησαν τον αγώνα από τις εξέδρες.

Διαιτητές : Σαμοθράκης Α. ,Ζαρανης Γ.

Δεκάλεπτα: 15-05, 18-16, 13-21, 16-20

Πλοηγός Αντιπάρου (Φαρούπος Β.): Μυζεκιαρι Κ. 14 ,Τριανταφυλλος Α. 12, Καλαργυρος Ι., Μπιζας Γ. 30 ,Zυκαι Ε., Ζυκαι Λ. ,Μπαδιδης Π., Βιαζης Π., Κωνσταντόπουλος Α., Σκιαδας Κ. 2, Αθανασίου Ε. 2

Α.Ε. Σαντορίνης (Αξιώτης): Γκολφης Α., Ζυμβρανουδης Α., Γκινος.Ε., Φυτρος Η. 31 (4). Τζεμος Θ. 5, Ψυρουκης Γ. 3 (1) Κουζαι Ν. 14 (1), Φλεσσας Κ., Γεωργιαδης Χ., Ρουσσος Χ. ,Ιλασκου Λ. 5, Ρουσος Α. 4

Μαρπησσαϊκός - Πανναξιακός: 64-43