Τετάρτη, 27 Απριλίου 2022 19:27

Ιδανικό φινάλε με νίκη επί του αξιόμαχου Πλοηγού Αντιπάρου για τους παίδες του ΑΠΑΣ Νάξου

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο… έκλεισαν τη σεζόν οι παίδες του ΑΠΑΣ Νάξου “Τα Φανάρια”.

Οι παίκτες του Μιχάλη Βερβαινιώτη στο τελευταίο παιχνίδι της φετινής αγωνιστικής περιόδου για τον Β’ όμιλο της ΕΣΚ Κυκλάδων έπαιξαν πολύ καλό μπάσκετ, πήραν το πάνω χέρι στο παιχνίδι φτάνοντας στη νίκη με σκορ 67-45 απέναντι στον αξιόμαχο Πλοηγό καταλαμβάνοντας την 4η θέση (11β.).

278964441 1213692476048717 4718108256729355323 n

Από την άλλη πλευρά η ομάδα της Αντιπάρου μπορεί να έχασε το ματς, αλλά το πρόσημο είναι αν μη τι άλλο θετικό με μια ιδανική χρονιά για τους “πορτοκαλί” του Βασίλη Φαρούπου, οι οποίοι τερμάτισαν στην 3η θέση (12β.) και διεκδίκησαν με αξιώσεις την είσοδό τους, για πρώτη φορά στην ιστορία τους, στο φάιναλ φορ της διοργάνωσης.

Ένα ήσυχο απόγευμα Τετάρτης (27/4) στο κλειστό γυμναστήριο του ΔΑΚ Νάξου “Δημήτριος Περιστεράκης” με τους παίκτες των δύο ομάδων να αργούν να βρουν τα πατήματά τους. Οι γηπεδούχοι ωστόσο κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο (28-13) με τους φιλοξενούμενους να… κτυπούν στον αιφνιδιασμό στηριζόμενοι κυρίως στον Ανδρέα Τριαντάφυλλο.

279082001 384891376872520 7047478835387053261 n

Την κούραση των παικτών του Πλοηγού που έκανε την εμφάνισή της στην τελευταία περίοδο, αφού η αποστολή ταξίδεψε στο νησί της Αριάδνης με μόλις επτά αθλητές, εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρον οι Ναξιώτες. Τα σουτ που επιχείρησαν βρήκαν στόχο και με αιχμή του δόρατος στην επίθεση τον Βασίλη Μανδηλαρά, ο οποίος πέτυχε τους 12 από τους 23 πόντους του στο τελευταίο δεκάλεπτο “καθάρισαν” ουσιαστικά την υπόθεση νίκη.