Σάββατο, 16 Απριλίου 2022 19:42

Ασταμάτητος ο Πανναξιακός ΑΟΚ, “καθάρισε” στο δεύτερο ημίχρονο κόντρα στον ΑΟ Πάρου

Την αήττητη πορεία του στο φετινό ανδρικό πρωτάθλημα της ΕΣΚ Κυκλάδων συνέχισε ο Πανναξιακός ΑΟΚ.

Η ομάδα του νησιού της Αριάδνης επικράτησε με σκορ 40-62 του ΑΟ Πάρου το απόγευμα του Σαββάτου 16 Απριλίου κι έκανε το “τέσσερα στα τέσσερα”.

Ανεβάζοντας την απόδοσή τους στο δεύτερο ημίχρονο, οι παίκτες του Μάριου Ονάσογλου κατάφεραν να φύγουν με το “διπλό” από το κλειστό της Μάρπησσας υποχρεώνοντας το αξιόμαχο σύνολο του Θοδωρή Καζακίδη στην δεύτερη ήττα τους τη φετινή σεζόν μετά από αυτή που γνώρισαν στις 26 Μαρτίου από τον Άρη Σύρου (51-78).

278344674 539461207588830 1663085861331810646 n

Ως προς το αγωνιστικό κομμάτι, ντέρμπι με τα όλα τους ήταν το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης. Με πολύ καλές άμυνες κι από τις δύο πλευρές, αλλά και αρκετά λάθη εκατέρωθεν, καμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ κι έτσι το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 20-25 υπέρ των φιλοξενούμενων.

278412073 524379632421163 7852667977838187457 n

Στην επανάληψη, με την πάροδο του χρόνου η κούραση κατέβαλε τους παίκτες του ΑΟΠ. Οι “κυανόλευκοι” του Καζακίδη ξέμειναν από δυνάμεις κι έτσι δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των Ναξιωτών, οι οποίοι βρήκαν στόχο έξω από την γραμμή των 6μ.75εκ., σημειώνοντας 7 τρίποντα (δύο του Ατζάμογλου κι από ένα των Δέτση, Μαγγιώρου, Καλαβρού, Αγγελόπουλου και Ελευθερίου) στο δεύτερο ημίχρονο κι έτσι έφτασαν στη νίκη που τους διατηρεί μόνους πρώτους στην βαθμολογία.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαδημητρόπουλος, Πασχάλη.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-13, 20-25 (ημίχρονο), 31-46, 40-62.

ΑΟ ΠΑΡΟΥ (Θοδ. Καζακίδης): Λυμαράκης, Αλιπράντης 9, Κουτσιούκης 16 (4), Κορτιάνος 2, Τσίπη, Βαγιόπουλος, Χρυσοχός, Έσκη 7, Καραπαναγιώτης, Σκιαδάς, Ζαμπακόλας 1, Βλάσι 5 (1).

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ ΑΟΚ (Μαρ. Ονάσογλου): Δέτσης 3 (1), Βόμβας, Καλαβρός 3 (1), Ατζάμογλου 9 (3), Μαγγιώρος 12 (1), Πιτταράς, Ελευθερίου 5 (1), Καραγκιολίδης 14, Αδελφουλάκος 1, Ορφανός, Μυλωνάς 6, Αγγελόπουλος 9 (1).