Τετάρτη, 13 Απριλίου 2022 17:37

Ήττα με ψηλά το κεφάλι για τις γυναίκες της ΑΕ Σαντορίνης, λύγισαν από διαιτησία

Την ήττα με 47-53 από την ΑΕΚ Περιστερίου στο ΔΑΠΠΟΣ υπέστη η ΑΕ Σαντορίνης στο τελευταίο της παιχνίδι για τη σεζόν 2021-22 στον Β’ Όμιλο της Α2 Μπάσκετ Γυναικών.

Του Θοδωρή Νταλαγιώργου

Το συγκρότημα του Θοδωρή Μάμμου ολοκλήρωσε με αυτό τον τρόπο τη χρονιά στην έβδομη θέση του βαθμολογικού πίνακα έχοντας ως απολογισμό 8 νίκες και 12 ήττες. Από τη μεριά τους οι φιλοξενούμενες πέτυχαν την 7η τους νίκη στο μαραθώνιο φτάνοντας επίσης στην παραμονή τους στη δεύτερη τη τάξει κατηγορία.

Το παιχνίδι ήταν βαθμολογικά αδιάφορο, ωστόσο είχε αρκετή ένταση και πολύ πάθος με τους ανθρώπους της ΑΕΣ να έχουν έντονα παράπονα από τους άρχοντες του αγώνα. Η αναμέτρηση κρίθηκε σε πολύ μεγάλο βαθμό στο 5ο φάουλ της Μαριάννας Αξιοπούλου (αυστηρό σφύριγμα και κόντρα στη φιλοσοφία του αγώνα, ενώ και το τέταρτό της φάουλ δεν έγινε ποτέ στην πραγματικότητα), 6:19 πριν τη λήξη της αναμέτρησης, αφού από εκείνο το σημείο κι έπειτα το κυκλαδίτικο συγκρότημα έμεινε χωρίς τη βασική του πλέι μέικερ και δε βρήκε σκορ (47-44) και μοιραία με ένα σερί 0-9 των φιλοξενούμενων ηττήθηκε.

278465530 1053419355531578 5487278656002026704 n

Οι φιλοξενούμενες μπήκαν σαφώς καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και έχοντας ως κύριες εκφράστριες των προσπαθειών τους τις Κοντογεώργου, Κατσιμάρδου και Τζίβα έφτασαν σε προβάδισμα 10+ πόντων (9-19), το οποίο διατήρησαν μέχρι και τη λήξη του ημιχρόνου (30-40, έχοντας φτάσει ακόμα και σε διαφορά 14 πόντων 23-37 λίγο πριν το ημίχρονο).

Στο δεύτερο μισό του αγώνα η εικόνα άλλαξε άρδην με την ΑΕΣ να βελτιώνει την άμυνά και με σερί 9-0 έχοντας καθοριστικές στην αντεπίθεση τις Παπαμαρκάκη, Ρεντζεπέρη, Αξιοπούλου και Π. Τσούπα, μείωσε σε 39-42, ενώ η τρίτη περίοδος έκλεισε με τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή της (43-44).

Δύο καλάθια των Παπαμαρκάκη και Τσούπα έφεραν μπροστά την ομάδα της ΑΕΣ με 47-44. Κι ενώ σε εκείνο το σημείο η ομάδα του Θοδωρή Μάμμου έδειχνε να ελέγχει το παιχνίδι η Αξιοπούλου χρεώθηκε με δύο ατομικά φάουλ φτάνοτας τα πέντε, ξεσηκώνοντας θύελλα διαμαρτυριών τόσο στον πάγκο της γηπεδούχου ομάδας, όσο και στη κερκίδα. Η Μωραΐτη μείωσε σε 47-46, ενώ οι δύο ομάδες έμεινα χωρίς σκορ για περισσότερα από 3 λεπτά. Σε εκείνο το σημείο και με 2:27 να απομένουν για τη λήξη του αγώνα η Βασιλάκη με τρίποντο έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα της (47-49), ενώ στη συνέχεια η Τζίβα αποδείχθηκε ψύχραιμη από τη γραμμή των βολών διαμορφώνοντας το τελικό 47-53.

Παρόλα αυτά η ΑΕΣ κέρδισε το χειροκρότημα στο τέλος του αγώνα. Και το άξιζαν όλα τα μέλη του κυκλαδίτικου σωματείου και με το παραπάνω. Σε μία αγωνιστική περίοδο που από τα Χριστούγεννα έως και σήμερα αγωνίστηκε… μισή, κατάφερε παρά τα όποια προβλήματά της να παλέψει με όλες τις δυνάμεις της, να σταθεί αξιοπρεπώς μέσα στις τέσσερις γραμμές του γηπέδου και να παραμείνει στις εθνικές κατηγορίες.

ΑΕ Σαντορίνης - ΑΕΚ Περιστερίου 47-53

Διαιτητές: Γεωργόπουλος, Σπυρλιδάκης

Δεκάλεπτα: 11-23, 19-17, 13-4, 6-9

ΑΕ Σαντορίνης (Θοδωρής Μάμμος): Τσούπα Μ. 1, Μουντζιά, Σιγάλα, Αξιοπούλου 4, Ρεντζεπέρη 13, Παπαμαρκάκη 17 (5), Σπηλιώτη 4, Πετράκη 2, Παντζιαρίδης, Τσαβδαρίδη, Τσούπα Π. 6

ΑΕΚ Περιστερίου (Δημήτρης Ζαχαριάς): Μαλαπάνη, Βασιλάκη 3 (1), Καλαντζή, Γαβαλά 4, Νάου, Μωραΐτη 2, Κοντογεώργου 15 (1), Κατσιμάρδου 13, Τζίβα 16 (1).