Κυριακή, 27 Μαρτίου 2022 19:50

Άδικη ήττα στην παράταση του ΑΠΑΣ από τη ΦΕΑ

Με την πικρή γεύση της ήττας έφυγε από το Κλειστό Γυμναστήριο της Ν. Φιλαδέλφειας ο ΑΠΑΣ αφού στην παράταση ηττήθηκε από την ΦΕΑ με 105-93.

Η ομάδα της Νάξου ξεκίνησε καλύτερα και κατάφερε να προηγηθεί 3'' πριν τη λήξη του Α΄ Δεκαλέπτου με 20-18 , ένα buzzer beater του Καραλευθέρη έδωσε προβάδισμα 1 πόντου στους γηπεδούχους. (21-20 σκορ Α' Δεκαλέπτου)

FEA APAS 2

Το συγκρότημα του Λευτέρη Τσαουσίδη συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο Β' Δεκάλεπτο και με όπλο την άμυνα και σοβαρότητα στην επίθεση κατάφερε να πάρει διαφορά που έφτασε και στους 13 πόντους (49-36).

Ένα μίνι σερί 6-0 των γηπεδούχων κατέβασε τη διαφορά στους 7 πόντους με τη λήξη του Ημιχρόνου (Σκορ ημιχρόνου 42-49).

Ίδια εικόνα και στο Γ' Δεκάλεπτο με το Ναξιώτικο Σύλλογο να πατάει καλύτερα στο παρκέ και να καταφέρνει να ελέγξει απόλυτα το ρυθμό του αγώνα κρατώντας και τη διαφορά , βρίσκοντας λύσεις στην πίεση των γηπεδούχων (Σκορ Γ' Δεκαλέπτου 62-66).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο έγινε πραγματική μάχη, με το προβάδισμα να εναλλάσσεται εκατέρωθεν αλλά καμμιά ομάδα να μην μπορεί να πάρει διαφορά ασφαλείας.

16'' πριν τη λήξη ο Μιλεντίγιεβιτς πήρε την καθοριστική επίθεση και με ένα απίθανο καλάθι έδωσε προβάδισμα νίκης στους φιλοξενούμενους 85-87.

Στην τελευταία επίθεση του κανονικού αγώνα και δέκατα του δευτερολέπτου πριν ακουστεί η κόρνα της γραμματείας οι διαιτητές χρέωσαν αυστηρότατο  φάουλ στην προσπάθεια του Παπάδη να μαρκάρει τον Καραχάλιο που σούταρε για 3 πόντους. (στο σημείο αυτό είχαμε και έντονες διαμαρτυρίες των ανθρώπων του ΑΠΑΣ).

Ο παίχτης της ΦΕΑ  ευστόχησε στις 2 από τις 3 βολές στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο , η ψυχολογία έκρινε το νικητή και η γηπεδούχος ομάδα είχε το μομέντουμ , αφού γύρισε από την κόλαση στον παράδεισο , κατακτώντας ένα καθοριστικό για την εξέλιξη του Πρωταθλήματος ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 105-93.

Συμπερασματικά , η ομάδα της Νάξου φεύγει από την Αθήνα πραγματοποιώντας μια ακόμα εξαιρετική εμφάνιση αλλά με την πικρή γεύση της ήττας καθώς στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού έλεγχε το ρυθμό και δικαιούταν καλύτερης τύχης.