Κυριακή, 27 Μαρτίου 2022 16:36

Ροζ φύλλο αγώνα και στο Μαρούσι για τον Α.Ο. Μυκόνου

Αν και δυσκολεύτηκε ξεπέρασε και το εμπόδιο της Νίκης Αμαρουσίου η ομάδα του ΑΟ Μυκόνου, καθώς επικράτησε με 82-68 και έφτασε το 18-0.

Το πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ (29-32 στο 19'), με τους γηπεδούχους να είναι εξαιρετικά ανταγωνιστικοί αμυντικά οι Μυκονιάτες κατάφεραν να τρέξουν ένα 1-9 σερί και να ξεφύγουν κάπως έτσι για πρώτη φορά με διψήφια κλίμακα στην απόστασή τους (30-41).

Στο τέλος της τρίτης περιόδου η διαφοράς του σκορ ήταν σταθερά άνω των 10 πόντων, με τις δύο ομάδες ωστόσο να χαρίζουν υψηλό ρυθμό και απόδοση στο ματς με 45 κοινούς πόντους μέχρι και το 27ο λεπτό αλλά και 50 μέχρι τέλους (52-63 στο 30').

Οι γηπεδούχοι όμως δεν τα παράτησαν ποτέ και αρχικά μείωσαν στους 12 (60-72) με τρίποντο του Βαφιά και λίγο αργότερα με νέο σουτ από μακρινή απόσταση από τον Κυπριτζόγλου έριξαν τη διαφορά στους 9 (63-72) αλλά ο Καράμπουλας με δύο σημαντικά σουτ από μέση απόσταση από κορυφή και δεξιά γωνία «καθάρισε» το ματς μετά από λίγο!

Τα δεκάλεπτα : 10-19, 29-36, 52-63, 68-82