Κυριακή, 20 Φεβρουαρίου 2022 20:52

Νίκησαν την ΑΕ Σαντορίνης οι παίδες του ΑΟ Πάρου και μπήκαν στο… παιχνίδι για τη 2η θέση

Στο… παιχνίδι της κατάληψης της 2ης θέσης που οδηγεί στο φάιναλ φορ μπήκε ο ΑΟ Πάρου μετά τη νίκη επί της ΑΕ Σαντορίνης για το παιδικό πρωτάθλημα της ΕΣΚ Κυκλάδων.

Οι Παριανοί του Θοδωρή Καζακίδη επικράτησαν με σκορ 62-47 το πρωί της Κυριακής 20 Φεβρουαρίου, σημείωσαν τη δεύτερη νίκη τους στο φετινό πρωτάθλημα μετά από αυτή επί του Πλοηγού Αντιπάρου (65-42) στις 14 Οκτωβρίου κι έπιασαν τον ΑΠΑΣ Νάξου “Τα Φανάρια” στη δεύτερη θέση του Β’ ομίλου έχοντας αμφότεροι από 4 βαθμούς.

273857617 370086397947466 3680493752291098974 n

Τους ίδιους βαθμούς έχει και η ΑΕΣ. Οι νεαροί αθλητές του Χάρη Πεταλωτή γνώρισαν την δεύτερη ήττα τους στο πρωτάθλημα μετά από αυτή από τον Πλοηγό (41-52) στο κλειστό του ΔΑΠΠΟΣ στις 30 Οκτωβρίου, ενώ μετρούν και μία νίκη επί του ΑΠΑΣ (57-39) στις 5 Δεκεμβρίου. Έτσι, όλα θα παιχθούν στις επόμενες μεταξύ τους αναμετρήσεις των τριών ομάδων με όλα να είναι ανοιχτά!

Κλειστό παιχνίδι στο πρώτο δεκάλεπτο της κυριακάτικης αναμέτρησης στο κλειστό της Μάρπησσας με κυρίαρχη την άμυνα και των δύο ομάδων. Από τη δεύτερη περίοδο, όμως, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ, έλεγξαν τον ρυθμό σε άμυνα και επίθεση και όσο περνούσε η ώρα αύξαναν την διαφορά που έφτασε στους +22 στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου.

Η υπόθεση νίκη είχε ήδη κριθεί κι έτσι δόθηκε ευκαιρία στους προπονητές των δύο ομάδων, να ρίξουν στη μάχη αθλητές με μικρότερη ηλικία ώστε να πάρουν εμπειρίες και παιχνίδια στα πόδια τους. Έτσι, το τελικό σκορ κρίνεται καθόλα δίκαιο από την γενική εικόνα του ματς με τους Αλέσιο Βλάσι και Γιώργο Στρίμπα να αποτελούν τα πρώτα “βιολιά” των ομάδων τους.