Κυριακή, 20 Φεβρουαρίου 2022 20:06

Ήττα-σοκ του ΑΠΑΣ από την Ένωση Ιλίου

Άχρωμος , άοσμος και κυρίως άσφαιρος ο ΑΠΑΣ δεν κατάφερε να ξεπεράσει το , θεωρητικά εύκολο,  εμπόδιο της Ένωσης Ιλίου στη Νάξο και υπέστη ήττα - σοκ με 63-62.

Η ομάδα του Λευτέρη Τσαουσίδη πραγματοποιώντας την χειρότερη φετινή εμφάνιση της εντός έδρας, ήταν νευρική , χωρίς πάθος,  υπερβολικά άστοχη (σκόραρε μόλις 63 πόντους , πολύ μακριά από τον Μ.Ο. της στα εντός έδρας παιχνίδια που είναι οι 77 πόντοι) και μοιραία δέχτηκε την ήττα από την ψυχωμένη Ένωση Ιλίου που έβγαλε αντίδραση και "ρέφαρε" την "κακή" ήττα της περασμένης αγωνιστικής στο "σπίτι" της από την Αχαγιά.

Το συγκρότημα του Τάκη Πανούλια μπήκε με πάθος και όρεξη στο παιχνίδι και από τα μισά του Α΄Δεκαλέπτου πήρε το προβάδισμα που διατήρησε μέχρι και το ημίχρονο (Α΄ δεκάλεπτο 15-20, Ημίχρονο 31-34) παίρνοντας μάλιστα και διψήφια διαφορά 11 πόντων.

Στο Γ' Δεκάλεπτο ο ΑΠΑΣ ξεκίνησε φουριόζος και "τρέχοντας" ένα σερί 10-0 μετέτρεψε το εις βάρος του 31-34 σε 41-34, δείχνοντας για λίγο το καλό του πρόσωπο με καλές άμυνες και γρήγορο επιθετικό transition.

Σε εκείνο το καθοριστικό σημείο του παιχνιδιού , οι φιλοξενούμενοι βρήκαν το σθένος και εκμεταλλευόμενοι τα λάθη των γηπεδούχων "μάζεψαν" τη διαφορά μέσα σε 2 λεπτά, και με ένα επιμέρους σερί 8-0 πήραν πάλι κεφάλι στο σκορ.

Από εκείνο το σημείο και μετά τα παιχνίδι απέκτησε άγρια ομορφιά με τις ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα.

Καθοριστικό σημείο για την έκβαση της αναμέτρησης το εύστοχο "τετράποντο" του Άρη Φουντά   που ευστόχησε σε τρίποντο  από τα 10μ  αλλά και στη συμπληρωματική βολή δίνοντας "αέρα " νίκης στην ομάδα του.

Ο ΑΠΑΣ είχε την ευκαιρία να πάρει τη νίκη στο "νήμα" στα τελευταία 7,5'' αλλά το τρίποντο του Μιλεντίγιεβιτς βρήκε σίδερο , απογοητεύοντας παίχτες και φιλάθλους της γηπεδούχου ομάδας σκορπίζοντας ευτυχία στο στρατόπεδο των φιλοξενουμένων.

Στα highlight του αγώνα το κάρφωμα του πολλά υποσχόμενου Τσιουμπρή των φιλοξενουμένων πάνω σε άμυνα.