Δευτέρα, 14 Φεβρουαρίου 2022 17:17

ΕΣΚΚ: Πέρασαν “αέρας” από τη Μύκονο οι έφηβοι του ΑΟ Άνδρου

Με επιβλητικό τρόπο πέρασε από τη Μύκονο, απέναντι στον τοπικό Αθλητικό Όμιλο, για το εφηβικό πρωτάθλημα της ΕΣΚ Κυκλάδων ο ΑΟ Άνδρου.

Η ομάδα του βορειότερου νησιού του νομού κέρδισε με σκορ 37-73 το μεσημέρι της Κυριακής 13 Φεβρουαρίου, φτάνοντας στην τέταρτη συνεχή επιτυχία του στον Α’ όμιλο. Τέταρτο στη σειρά, αντίθετα, “στραβοπάτημα” για το σωματείο του νησιού των ανέμων μετά τις ήττες από ΑΟ Άνδρου (εκτός), Περιστεριώνα Τήνου (εντός) και Άρη Σύρου (εκτός),

Οι φιλοξενούμενοι του Κυριάκου Μουστάκα είχαν από την αρχή της αναμέτρησης τον έλεγχο του παιχνιδιού. Προηγήθηκαν γρήγορα με σκορ 0-8 και όσο περνούσε η ώρα διεύρυναν την διαφορά που έφτασε σε διψήφια νούμερα στο δεύτερο δεκάλεπτο και ουσιαστικά “καθάρισαν” την υπόθεση νίκη στην τρίτη περίοδο.

Το ματς του κλειστού γυμναστηρίου της Μυκόνου παρακολούθησε και ο περιφερειακός ομοσπονδιακός προπονητής των νησιών, ο Ιωάννης Τσακίρης.