Σάββατο, 05 Φεβρουαρίου 2022 17:11

Έπιασε κορυφή ο ΑΟ Άνδρου, “καθάρισε” στο 4ο δεκάλεπτο κόντρα τον ΑΟ Ερμούπολης

Αλώβητος από την Σύρο και το “Δημήτριος Βικέλας” έφυγε ο ΑΟ Άνδρου.

Η ομάδα του βορειότερου νησιού των Κυκλάδων, στον δεύτερο αγώναπου έδωσε σε λιγότερο από 12 ώρες στην πρωτεύουσα του νομού, αναδείχθηκε το πρωί του Σαββάτου 5 Φεβρουαρίου νικήτρια με σκορ 63-89 κόντρα στον αξιόμαχο ΑΟ Ερμούπολης και πέρασε μόνη πρώτη στη βαθμολογία του Α’ ομίλου του παιδικού πρωταθλήματος της ΕΣΚΚ έχοντας το απόλυτο στους τρεις αγώνες που έχει δώσει μέχρι σήμερα.

Από την άλλη πλευρά, οι γηπεδούχοι αν και έβαλαν τα δύσκολα για τρία δεκάλεπτα στους αντιπάλους τους, εν τέλει γνώρισαν την τρίτη τους ήττα τη φετινή αγωνιστική περίοδο μετά τις απώλειες βαθμών από τον Περιστεριώνα Τήνου (54-46) στις 14 Νοεμβρίου και από τον Άρη Σύρου (36-53) στο τοπικό ντέρμπι του νησιού στις 27 Νοεμβρίου κι έτσι παρέμειναν στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας.

Όμορφο παιχνίδι διεξήχθη στην Ερμούπολη το πρωί του Σαββάτου (5/2) από τους νεαρούς αθλητές και των δύο ομάδων παρότι ήταν φανερή η απουσία παιχνιδιών από τα πόδια τους. Οι παίκτες του Λάζαρου Τσιομπάνη μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και κατάφεραν να πιάσουν στον… ύπνο τους Ανδριώτες του Κυριάκου Μουστάκα, καθώς προηγήθηκαν με σκορ 7-2.

Στη συνέχεια, όμως, το σκηνικό άλλαξε. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να περάσουν μπροστά χωρίς ωστόσο να αποκτήσουν μία διαφορά ασφαλείας που θα τους εξασφάλιζε από νωρίς το ροζ φύλλο αγώνα. Με μπροστάρη, για ακόμη ένα παιχνίδι, τον Έρι Μπέλλο που σταμάτησε στους 52 (!) πόντους με πέντε εύστοχα τρίποντα, ο ΑΟ Άνδρου ξέφυγε στο σκορ στο τέταρτο δεκάλεπτο και με επιμέρους σκορ 13-26 έφτασε στη νίκη.