Δευτέρα, 29 Νοεμβρίου 2021 10:35

Άντεξαν στην πίεση του Πλοηγού Αντιπάρου και πήραν την πρώτη τους νίκη οι έφηβοι του ΑΟ Πάρου

Σε ένα συναρπαστικό ματς, ο ΑΟ Πάρου επικράτησε με σκορ 44-58 του Πλοηγού στο κλειστό γυμναστήριο της Μάρπησσας το βράδυ της Κυριακής 28 Νοεμβρίου και πήρε την πρώτη του νίκη τη φετινή σεζόν για το εφηβικό πρωτάθλημα της ΕΣΚ Κυκλάδων, μετά τις ήττες από ΑΕ Σαντορίνης (57-63) και ΑΠΑΣ Νάξου “Τα Φανάρια” (68-49).

Η ομάδα της Αντιπάρου από την άλλη πλευρά, παρότι ήταν μπροστά στα δύο πρώτα δεκάλεπτα, δεν κατάφερε να κρατήσει την υπέρ της διαφορά κι έτσι γνώρισε την τρίτη της ήττα έπειτα από αυτές από τον ΑΠΑΣ Νάξου “Τα Φανάρια” (57-84) και ΑΕ Σαντορίνης (89-59).

Η κλειστή άμυνα ζώνης που εφάρμοσαν οι παίκτες του Βασίλη Φαρούπου, η πολύ καλή παρουσία στο ένας εναντίον ενός και παράλληλα στην ευστοχία που είχαν, τους έφεραν να προηγηθούν με +11 (21-10) την πρώτη περίοδο και με +5 (29-24) στο πρώτο ημίχρονο. Οι Παριανοί του Θοδωρή Καζακίδη από την άλλη ήταν αρκετά άστοχοι και φανερά νευρικοί στα τελειώματά τους.

Αλλαγή σκηνικού στο δεύτερο ημίχρονο. Με τους τυπικά φιλοξενούμενους του ΑΟΠ να βρίσκουν λύσεις και να είναι πιο ψύχραιμοι στην ζώνη και να έχουν υπομονή στο παιχνίδι τους αντέστρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση και με εύκολα καλάθια προηγήθηκαν στο τρίτο δεκάλεπτο με +9 (33-42) με επιμέρους σκορ 4-18. Ίδιο σκηνικό και στην τελευταία περίοδο με τους “κυανόλευκους” να φτάνουν στην τελική επικράτηση με σκορ 44-58.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Καλαβρός, Πασχάλη.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-10, 29-24 (ημίχρονο), 33-42, 44-58.

261487787 568824434417273 1316858977130723999 n

ΠΛΟΗΓΟΣ ΑΝΤΙΠΑΡΟΥ (Βασ. Φαρούπος): Τριαντάφυλλος Ανδ. 1, Φαρούπος Ανδ. 20 (1), Αθανασίου Ευ., Μπιζάς Γ. 2, Αθανασίου Φρ., Καστάνιας, Σκιαδάς 3 (1), Βισκούλι 16, Λασκαρίδης 2, Μπιζάς Παν., Μπισμπιρούλας.

261643705 271480498157252 8200891520363668518 n

ΑΟ ΠΑΡΟΥ (Θοδ. Καζακίδης): Ευαγγέλου, Αλιπράντης 25 (2), Μπιλίρης, Λυμαράκης 2, Σιφναίος, Ανδρεάδης, Θωμόπουλος 20 (2), Ρίνι 2, Σκιαδάς 2, Βλάσι 5 (1), Τριβυζάς 2, Παντελαίος.