Κυριακή, 28 Νοεμβρίου 2021 22:15

Θηρίο ο ΑΠΑΣ , πέρασε από Κηφησιά

Τρομερή εμφάνιση και τεράστια νίκη για το Ναξιώτικο Σύλλογο μέσα στην Κηφησιά με σκορ 86-81 για την 7η Αγωνιστική του 1ου Ομίλου του Πρωταθλήματος της Β' Εθνικής.

Οι παίκτες του Λευτέρη Τσαουσίδη ξέχασαν γρήγορα, από ότι φάνηκε και στο παρκέ, την ήττα "σοκ" από τον Πανελευσινιακό στη Νάξο την περασμένη αγωνιστική , μπήκαν πεισμωμένοι και αποφασισμένοι στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με 12 πόντους διαφορά  από το 1ο Δεκάλεπτο, διαλύοντας κάθε αμυντικό πλάνο των γηπεδούχων (19-31).

Ίδια εικόνα και στο 2ο Δεκάλεπτο με τον ΑΠΑΣ να επιβάλλει απολύτως το ρυθμό του και να κρατά διψήφια διαφορά υπέρ του με τη λήξη του ημιχρόνου (35-47).

Στο Γ' Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση και με επιμέρους σκορ περιόδου 24-9 κατάφεραν να ανατρέψουν την κατάσταση προσωρινά , παίρνοντας "κεφάλι" 3 πόντων με τη λήξη του (σκορ Γ' Δεκαλέπτου 59-56).

Στο τελευταίο όμως δεκάλεπτο ο ΑΠΑΣ έδειξε "μεταλλο" και χαρακτήρα νικητή και με μπροστάρη τον Ιάκωβο Μιλεντίγιεβιτς ξαναπήρε τα ηνία του παιχνιδιού για να φτάσει σε μια τεράστια νίκη απέναντι σε μια ομάδα με πολυετή εμπειρία σε Εθνικές Κατηγορίες με σκορ 86-81.

Για τους νικητές δεν υπάρχει κάποιος που να υστέρησε σε απόδοση αξίζει όμως να γίνει αναφορά στο εκπληκτικό παιχνίδι του Ιάκωβου Μιλεντίγιεβιτς (35 π. 4 τριπ), που είχε άξιους συμπαραστάτες τον Γιάννη Αναγνωστόπουλο (23 π.), τον αρχηγό Γιάννη Προδρόμου (13 π. 4 τριπ.) και τον Σωκράτη Ψαρόπουλο ( 11 π.)

Εν κατακλείδι ο Ναξιώτικος Σύλλογος με αυτό το 2ο συνεχόμενο "διπλό" επί Αθηναϊκού εδάφους δείχνει ικανός για μεγάλα πράγματα φέτος και παιχνίδι με το παιχνίδι η δουλειά που γίνεται από το τεχνικό επιτελείο και ποιότητα που διαθέτει θα φαίνεται ακόμα περισσότερο.

Ευχή όλων μας είναι η ομάδα να φτάσει όσο ψηλότερα γίνεται.