Σάββατο, 27 Νοεμβρίου 2021 22:57

Νίκη με… όπλο την άμυνα για τις γυναίκες του ΑΟ Άνδρου επί του μαχητικού ΑΟ Πάρου

Με το δεξί ξεκίνησε τις φετινές του υποχρεώσεις στο γυναικείο πρωτάθλημα της ΕΣΚ Κυκλάδων ο ΑΟ Άνδρου.

Η ομάδα του βορειότερου νησιού του νομού επικράτησε με σκορ 52-46 του ΑΟ Πάρου το βράδυ του Σαββάτου 27 Σεπτεμβρίου στο κλειστό γυμναστήριο «Δημήτριος Βικέλας» του Δήμου Ερμούπολης, στην πρώτη αναμέτρηση των δύο κυκλαδίτικων σωματείων.

Με όπλο την άμυνα οι αθλήτριες του Κυριάκου Μουστάκα κατάφεραν να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα απέναντι στο αξιόμαχο σύνολο των Γιώργου Καραμούζη και Γιώργου Ζαμπακόλα. Το ματς ήταν ντέρμπι σε όλη την διάρκεια του με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι το πρώτο ημίχρονο. Στην επανάληψη, οι τυπικά οικοδέσποινες κατάφεραν να ξεφύγουν με +10, οι Παριανές μείωσαν την διαφορά, ωστόσο στα κρίσιμα σημεία οι Ανδριώτισσες ήταν πιο αποτελεσματικές κι έτσι έφτασαν στη νίκη.

Οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν ξανά το πρωί της Κυριακής 28 Νοεμβρίου στο ίδιο γήπεδο με τυπικά γηπεδούχο τον ΑΟ Πάρου αυτή τη φορά.