Παρασκευή, 12 Νοεμβρίου 2021 19:14

Πρώτη νίκη για τους Έφηβους του Άρη Σύρου [pics-vid]

Έχοντας τα ηνία του αγώνα σε όλη τη διάρκεια οι έφηβοι του  Άρη Σύρου πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση κόντρα στον ΑΟ Μυκόνου κατακτώντας την πρώτη τους νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

Οι Συριανοί μπήκαν αποφασισμένοι στο ματς, όπου ήθελαν το ροζ φύλλο για να διατηρήσουν ακέραιες τις ελπίδες τους για συμμετοχή στο final four.

Η ομάδα του Λευτέρη Λαζαρίνου βρέθηκε σε πολύ καλή μέρα, έχοντας κορυφαίους τους Σιγάλα με 13 και τον Πλούμπι με 13 πόντους.

Στο δυναμικό τους ξεκίνημα οι Συριανοί έκαναν ένα 9-0 με τους Μυκονιάτες να βγάζουν αντίδραση που δεν επαρκούσε, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 20-11.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στο δεύτερο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν  στα αποδυτήρια με διαφορά 13 πόντων (32-19).

Ο ΑΟ Μυκόνου ακολουθούσε στο σκορ με τη διαφορά να κυμαίνεται στους 10 πόντους μέχρι το ξέσπασμα του τελευταίου πενταλέπτου από τους γηπεδούχους που τους έδωσε και τη μεγάλη διαφορά στο τελικό 58-34.

Έφηβοι: Άρης Σύρου - ΑΟ Μυκόνου: 58-34

Δεκάλεπτα: 20-11, 32-19, 39-26, 58-34

Άρης Σύρου (Λαζαρίνος): Βαρθαλίτης Α., Σιγάλας 13, Πλούμπι 13 (2), Μαρουδιάς, Ζούμπερης 5, Στρογγύλης, Αρώνης, Νταβελάκης 2, Καλογρίδης 10 (2), Κοπανιτσάνος 2, Κουλσουζόγλου 5 (1), Βαρθαλίτης 8.

ΑΟ Μυκόνου (Μανολιτζάκης): Καβαθάς 3 (1), Δακτυλίδης Γ. 2, Κατσιρμάς 2, Κάνιουρας, Πράσινος 6 (1), Βικέλης 3 (1), Δακτυλίδης Π. 3, Νάζος, Πενταράκης 5, Τζάνγκαλος 10.