Κυριακή, 18 Ιουλίου 2021 19:14

“Ιδανικοί αυτόχειρες” οι παίδες της ΑΕ Σαντορίνης, έχασαν δικό τους ματς από τον ΒΑΟΛ Χίου

Σε ένα αμφίρροπο παιχνίδι, με μεγάλες ανατροπές κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕ Σαντορίνης ηττήθηκε με σκορ 58-54 από τον ΒΑΟΛ Χίου στο πρώτο της παιχνίδι για τον Γ’ όμιλο της προκριματικής φάσης του πανελληνίου πρωταθλήματος παίδων που διεξήχθη το απόγευμα της Κυριακής 18 Ιουλίου στο κλειστό του Πανελληνίου στην Κυψέλη.

Στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής, οι πρωταθλητές Κυκλάδων (σ.σ. την 1η αγωνιστική είχαν ρεπό), οι οποίοι πήραν το πρώτο τους κίτρινο φύλλο αγώνα για πρώτη φορά τη φετινή σεζόν, κατάφεραν ουσιαστικά να χάσουν ένα δικό τους παιχνίδι το οποίο ήλεγχαν μέχρι τις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου όταν προηγήθηκαν με +7 πόντους (24-31), ενώ στα μισά του τέταρτου δεκαλέπτου είχαν το προβάδισμα με +4 (45-49). Η αστοχία τους όμως σε κρίσιμα σημεία του παιχνιδιού και οι κακές επιλογές τους έκριναν τον τελικό νικητή. Παρόλα αυτά αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στους νεαρούς αθλητές του Χάρη Πεταλωτη για την φετινή τους προσπάθεια που δεν τα παράτησαν σχεδόν ποτέ. Πάλεψαν, μόχθησαν και με την …τρελή κούρσα στο παιδικό πρωτάθλημα της ΕΣΚ Κυκλάδων, κατέκτησαν τον τίτλο όντας αήττητοι κι έφτασαν μέχρι τα γήπεδα της Αθήνας.

Η αυλαία για την θηραϊκή ομάδα σε αυτή τη φάση πέφτει την Δευτέρα 19 Ιουλίου το απόγευμα στις 4:00 μ.μ. στον αγώνα με τον πρωταθλητή Κρήτης, τον ΟΑΑ Ηράκλειο που είναι και ...με τα δύο πόδια στο Final-6 του πανελλήνιου πρωταθλήματος των παίδων, αφού για να μείνει εκτός τελικής φάσης το Ηράκλειο θα πρέπει να χάσει αύριο με διαφορά ίση ή μεγαλύτερη των 26 πόντων από την ΑΕΣ που θα πάρει το εισιτήριο.

Γρήγορο παιχνίδι κι από τις δύο ομάδες το πρώτο δεκάλεπτο. Η ΑΕΣ προηγήθηκε με +5 (2-7), για να περάσουν μπροστά οι Χιώτες με +1 (8-7) 6:29 πριν το τέλος με δύο εύστοχες βολές του Στέφανου Σπάρταλη. Με κύριο εκφραστή των επιθέσεων τον Κωστή Μαλολλάρι που τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο με 9 πόντους, η θηραϊκή ομάδα αντέδρασε. Πέρασε μπροστά με +2 (8-10) με όμορφο λέι άπ του νεαρού άσου ύστερα από δικό του κλέψιμο στο κέντρο, ενώ ο ίδιος με δικό του τρίποντο 2:24 πριν το τέλος “έγραψε” το 10-13 για να έρθει ο Κωνσταντίνος Φύτρος να διαμορφώσει το 10-15 που ήταν το σκορ της πρώτης περιόδου.

Το προβάδισμα των +7 (10-17) και των +5 (14-19) που πήρε με την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου η θηραϊκή ομάδα δεν είχε συνέχεια. Οι Χιώτες αρχικά μείωσαν στους -2 (17-19) με καλάθι και φάουλ του Σπάρταλη και στη συνέχεια ισοφάρισαν (19-19) με τον Χρυσόστομο Χατζηλάμπρου 6:39 πριν το τέλος του ημιχρόνου. Ο Ιορδάνης Γρηγοριάδης με δύο εύστοχες βολές έδωσε “αέρα” +5 (19-24) για την ΑΕΣ, αλλά το τρίποντο του Χατζηλάμπρου που ήταν και το πρώτο του ΒΑΟΛ στο τουρνουά έφερε το ματς στο καλάθι (22-24) για να λήξει η δεύτερη περίοδος με σκορ 24-26 υπέρ των πρωταθλητών Κυκλάδων.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Στέφανο Σπάρταλη τα δεδομένα άλλαξαν στο τρίτο δεκάλεπτο, που ήταν η πιο παραγωγική περίοδος του ματς. Το προβάδισμα των +7 (24-31) που πήραν οι παίκτες του Χάρη Πεταλωτή με τρίποντο του Γρηγοριάδη και λέι απ του Γιώργου Στρίμπα δεν είχε ανάλογη συνέχεια. Με ένα σερί 8-0 και μπροστάρη τον Σπάρταλη, ο ΒΑΟΛ πέρασε μπροστά με σκορ 32-31, ενώ 4:16 πριν ολοκληρωθεί η τρίτη περίοδος οι τυπικά γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα με +3 (36-33) με τον νεαρό σέντερ να σημειώνει τον 9ο προσωπικό του πόντο από τους 12 της ομάδας του μέχρι εκείνο το σημείο. Ενάμιση λεπτό πριν το τέλος ο Σπάρταλης αποχώρησε με 4ο φάουλ και ο Μαλολλάρι διαμόρφωσε το 41-37 της τρίτης περιόδου.
Ματς για γερά νεύρα η τελευταία περίοδος… Επτά λεπτά πριν ολοκληρωθεί η περίοδος ο Μαλολλάρι ισοφάρισε (43-43) για να έρθει ένα εκπληκτικό τρίποντο του Γρηγοριάδη να δώσει εκ νέου το προβάδισμα στην ΑΕΣ με +3 (43-46). Ο Χαράλαμπος Μουρατίδης με νέο μεγάλο τρίποντο έδωσε “αέρα” +4 (45-49) για τους Σαντορινιούς 5:10 πριν το τέλος, αλλά εκεί έλαβε δράση πάλι ο Σπάρταλης.

Με τέσσερις συνεχόμενους πόντους του ισοφάρισε σε 49-49 πετυχαίνοντας τον 22ο προσωπικό του πόντο. Ένα λεπτό αργότερα έδωσε το προβάδισμα στον ΒΑΟΛ (51-49), για να έρθει εκ νέου ο Γρηγοράδης με τρίποντο 2:46 πριν τη λήξη να δίνει προβάδισμα για την θηραϊκή ομάδα με σκορ 51-52 φτάνοντας τους 21 πόντους με τρία εύστοχα τρίποντα. Ο Χατζηλάμπρου στο 1:20 έκανε το 53-52, ενώ ο Μαλολλάρι με 1/2 βολές ισοφάρισε 53-53 στο 1:16 πριν το φινάλε. Σαράντα δευτερόλεπτα πριν ακουστεί για τελευταία φορά η κόρνα της γραμματείας, ο Χατζηλάμπρου έδωσε… μαξιλάρι ασφαλείας στην ομάδα του με +4 πόντους (57-53) για να διαμορφώσει το τελικό σκορ (58-54) ο ίδιος παίκτης.

ΔΙΑΤΗΤΕΣ: Σκούτας, Θεοδωρόπουλος.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-15, 24-26 (ημίχρονο), 41-37, 58-54.

ΒΟΥΡΕΙΟΣ ΑΟΛ ΧΙΟΥ (Μαν. Χατζηλάμπρου): Γκλώτσος 7 (1), Σπάρταλης 24, Αγγελής, Μηλιάδης 5, Γιαννούτσος 2, Χατζηλάμπρου 16 (1), Αλούρδας 2, Αντωνίου, Σ. Γεόμελος 2, Μανδηλαράς, Σταματίου, Ξυνταριανός.

ΑΕ ΣΑΝΤΟΡΙΝΗΣ (Χαρ. Πεταλωτής): Στρίμπας 4, Γρηγοριάδης 21( 3), Γκιοπαλάι, Διαμαντής, Μαρκοζάνες, Φωκιανός, Μαλολλάρι 20 (1), Μουρατίδης 5 (1), Χάλαρης 2, Φύτρος Ηλ., Φύτρος Κων. 2, Βαζαίος.