Κυριακή, 18 Ιουλίου 2021 00:28

Μόνο για ένα ημίχρονο άντεξαν οι κορασίδες του ΑΟ Άνδρου στην πρεμιέρα του πανελληνίου

Με το… αριστερό μπήκε στην προκριματική φάση του πανελληνίου πρωταθλήματος κορασίδων ο ΑΟ Άνδρου.

Οι πρωταθλήτριες Κυκλάδων ηττήθηκαν με σκορ 34-54 στην πρεμιέρα του Γ’ ομίλου από τον Ηρακλή 2000 στο ματς που διεξήχθη το απόγευμα του Σαββάτου 17 Ιουλίου στο κλειστό γυμναστήριο του Μετς.

Τα κορίτσια του Κυριάκου Μουστάκα άντεξαν μόνο για ένα ημίχρονο κόντρα στις πρωταθλήτριες Δωδεκανήσου. Παρότι οι Κώες ξέφυγαν στο σκορ με +5 (12-17) και +8 (14-22) στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Ανδριώτισσες, όπου πέτυχαν αρκετά εύστοχα τρίποντα, ροκάνισαν την διαφορά και μετέτρεψαν το 16-24 σε 22-26 και 27-31 που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

219004444 3138575576373108 7468108050530859967 n

Το σκηνικό άλλαξε άρδην στην επανάληψη. Η πιεστική άμυνα των τυπικά φιλοξενούμενων έφερε τον ΑΟ Άνδρου να πετυχαίνει μόλις δύο πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο, ενώ στην τελευταία περίοδο η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +20 (32-52) για τον Ηρακλή κι όλα σχεδόν είχαν τελειώσει. Οι πρωταθλήτριες Κυκλάδων αντιμετωπίζουν την Κυριακή 18 Ιουλίου το φαβορί για την πρόκριση, τον ΟΦΗ Ηρακλείου στις 7:00 μ.μ.