Κυριακή, 01 Νοεμβρίου 2020 16:15

Δεν τα κατάφερε ο ΑΠΑΣ απέναντι στον ΚΑΟ Κορίνθου

Ο Νίκος Λιακόπουλος οδήγησε τον ΚΑΟ Κορίνθου στην πρώτη του νίκη στον 1ο όμιλο της Β’ Εθνικής επί των Φαναριών Νάξου με 75-67.

Το... ρόδι έσπασε στην Κόρινθο. Ο ΚΑΟΚ τα βρήκε σκούρα για 33 λεπτά απέναντι στα Φανάρια Νάξου, ωστόσο δεν δέχτηκε ούτε ένα καλάθι στα τελευταία επτά λεπτά (!) και σημείωσε την πρώτη της νίκη στον 1ο όμιλο της Β’ Εθνικής με 75-67, έχοντας οδηγό τον Νίκο Λιακόπουλο (26 πόντοι).

Η ομάδα του Κώστα Σορώτου ξέφυγε για πρώτη φορά στο σκορ στο 12ο λεπτό, όταν προηγήθηκε με 12 πόντους διαφορά (29-17). Ωστόσο μετά το τάιμ άουτ του Μάριου Ονάσογλου τα Φανάρια έκαναν ένα γρήγορο 0-6 και στο 19’ ανέκτησαν το προβάδισμα για πρώτη φορά μετά τα μέσα της πρώτης περιόδου με 37-38, κλείνοντας εν τέλει το ημίχρονο μπροστά στο σκορ (39-40).

Ο ΚΑΟΚ μπήκε καλύτερα και στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης. Στο 22’ ξέφυγε με 48-42 χάρις σε ένα πολύ γρήγορο επιμέρους 9-2, αλλά το τετράποντο του Τσούκα (48-46) έκοψε τη φόρα των γηπεδούχων. Τα Φανάρια δεν φάνηκαν να επηρεάζονται ούτε από την αποβολή του Αναγνωστόπουλου 5’41’’ πριν από τη λήξη της τρίτης περιόδου, όταν διαπληκτίστηκε με τον Δανιήλ, με συνέπεια αμφότεροι να οδηγηθούν στα αποδυτήρια.

Στο 33’ η ομάδα της Νάξου πέρασε μάλιστα μπροστά στο σκορ με τρίποντο του Πολίτη (62-64). Μόνο που αυτό ήταν το τελευταίο καλάθι που έβαλε στο παιχνίδι... Μετά το πρόσκαιρο προβάδισμα των φιλοξενούμενων, ο ΚΑΟΚ πέτυχε 13 από τους επόμενους 14 πόντους (με τον Λιακόπουλο να σημειώνει οκτώ από αυτούς), προηγήθηκε με 75-65 στο 38’ και πήρε εν τέλει το πρώτο του ροζ φύλλο αγώνα στο πρωτάθλημα.

ΚΑΟ Κορίνθου - Φανάρια Νάξου 75-67

Διαιτητές: Πλιάκας-Ασλανίδης-Ξυλάς

Δεκάλεπτα: 22-17, 39-40, 60-56, 75-67

ΚΑΟ Κορίνθου (Σορώτος): Μακρής Γ. 7 (1), Μακρής Δ. 11 (1), Λιακόπουλος 26, Φακοπουλίδης 14 (2), Αρσένης 3 (1), Χαϊκάλης, Ετζιάκα 12, Κωνσταντίνου 2.

Φανάρια Νάξου (Ονάσογλου): Πολίτης 3 (1), Τσούκας 21 (2), Μάκαρης 3, Προδρόμου 10, Χάρος 7, Αγγελόπουλος 15 (1), Αναγνωστόπουλος 6, Βρεττάς 2, Καραγιάννης.

Πηγή: basketblog.gr