Σάββατο, 31 Οκτωβρίου 2020 22:48

Ματσάρα με νικητή τον Περιστεριώνα επί του ΑΟ Άνδρου για το πρωτάθλημα παίδων της ΕΣΚΚ

Σε ένα τρομερό παιχνίδι που κρίθηκε στην παράταση ο Περιστεριώνας έφυγε με το “διπλό” στις αποσκευές του από την Άνδρο, καθώς το απόγευμα του Σαββάτου 31 Οκτωβρίου επικράτησε του τοπικού Αθλητικού Ομίλου με σκορ 64-65 (κ.αγ. 57-57) και ζευγάρωσε τις νίκες του για τον Α’ όμιλο του πρωταθλήματος παίδων της ΕΣΚ Κυκλάδων υποχρεώνοντας τον αντίπαλό του στην πρώτη του ήττα τη φετινή σεζόν.

Πολύ όμορφο παιχνίδι διεξήχθη στο “Εμπειρίκειο” με τους νεαρούς αθλητές των δύο ομάδων να τα δίνουν όλα για το ροζ φύλλο αγώνα. Εναλλαγές στο σκορ, πολλές χαμένες βολές και αμείωτο το ενδιαφέρον μέχρι το τελευταίο σουτ ήταν ορισμένα από τα χαρακτηριστικά του παιχνιδιού που δικαιολογημένα είχε τον χαρακτήρα του ντέρμπι πριν από την έναρξή του.

Το 5ο φάουλ του κορυφαίου των γηπεδούχων, του Έρι Μπέλλο τρία λεπτά πριν το τέλος του τέταρτου δεκαλέπτου… αποσυντόνισε λίγο τις προσπάθειες των παικτών του Κυριάκου Μουστάκα που παρότι στην παράταση οι Τηνιακοί βρήκαν λύσεις και ξέφυγαν στο σκορ, εκείνοι δεν κατέθεσαν τα όπλα και μείωσαν τη διαφορά με το τελευταίο τους σουτ να μην βρίσκει στόχο. Έτσι οι αθλητές του Αντώνη Βιδάλη έφτασαν στην κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνα, που το αφιέρωσαν στον πρόεδρο της ομάδας τους, τον Παναγιώτη Μπουζαλάκο που είχε ανήμερα του αγώνα τα γενέθλιά του.

Να σημειωθεί πως πριν από την έναρξη του ματς κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη των δύο παιδιών από τη Σάμο, του Άρη και της Κλαίρης που έχασαν τη ζωή τους την Παρασκευή 30 Οκτωβρίου από τον ισχυρό σεισμό στο νησί του Πυθαγόρα.