Κυριακή, 25 Οκτωβρίου 2020 20:33

Άμυνα και εμπειρία έδωσαν τη δεύτερη νίκη στις γυναίκες της ΑΕ Σαντορίνης

Μία εβδομάδα μετά την πρώτη νίκη στην ιστορία της στις εθνικές κατηγορίες ήρθε και η παρθενική νίκη στην έδρα της.

Η γυναικεία ομάδα της ΑΕ Σαντορίνης με “όπλο” της την πολύ καλή άμυνα επικράτησε το μεσημέρι της Κυριακής 25 Οκτωβρίου στο κλειστό του ΔΑΠΠΟΣ του Αθηναϊκού με σκορ 75-59 και έκανε το “δύο στα δύο” στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου του Νότου της Α2 εθνικής κατηγορίας.

Οι αθλήτριες του Θοδωρή Μάμμου πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση σε όλο το ματς. Με ένα επιμέρους σκορ 20-11 στο τέταρτο δεκάλεπτο και χάρη στην εμπειρία… έχτισαν την υπέρ τους διαφορά και “ζευγάρωσαν” τα φύλλα αγώνα. Αξιοσημείωτο το γεγονός πως όπως στο ματς της πρεμιέρας κόντρα στην Τεψιθέα (51-62) στη Γλυφάδα έτσι και σε αυτό, η ΑΕΣ δέχθηκε κάτω από 60 πόντους.

ae santorinis2

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ μοίρασε στις αθλήτριές του μετά το τέλος της αναμέτρησης ο Μάμμος. Ο Θεσσαλός τεχνικός είδε τις παίκτριές του να ακολουθούν πιστά τις οδηγίες του κι αφού πρώτα του απένειμε σε μία προς μία τα εύσημα για τη νίκη στη συνέχεια τους επεσήμανε πως: «Αποδείξατε πως δεν είστε loser και πως με την επιμονή και το πάθος που βγάλατε ιδίως στο δεύτερο ημίχρονο βγήκαμε νικητές. Η δουλειά που κάνουμε καθημερινά αποδίδει καρπούς. Μπράβο σας!».

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Καλαρέμας, Αντωνέλου.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-16, 38-34 (ημίχρονο), 55-48, 75-59

ΑΕ ΣΑΝΤΟΡΙΝΗΣ (Θοδ. Μάμμος): Τσολακίδου, Τρούνι, Τσούπα Μ., Τσούπα Π. 2, Παπαϊωάννου 2, Κεχαγιά 24 (2), Ρεντζεπέρη 25, Αργυρού, Σιγάλα 13 (2), Αξιοπούλου 7, Τσαβδαρίδη 2, Ξαγοράρη.

ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Παναγόπουλος): Καραλή 21(1), Σκαρλη, Τσιμπήδη, Κουτσιρίμπα 4, Γεροντή, Τζέμη, Καλομιτσήνη 11(1), Πετράκη 9(1), Τραγουστή 12(2), Καρυοφύλλη, Μπέκιου 2, Οσαρένχοε.