Κυριακή, 04 Οκτωβρίου 2020 21:23

Αντίστροφα μετρούν στα Φανάρια για την πρεμιέρα με την ΑΕ Ν.Κηφισιάς που πήρε την πρόκριση στο κύπελλο της ΕΣΚΑ

Στην τελική ευθεία μπαίνει από αύριο Δευτέρα 5 Οκτωβρίου η προετοιμασία του ανδρικού τμήματος του ΑΠΑΣ “Τα Φανάρια” εν όψει της πρεμιέρας του πρωταθλήματος του 1ου ομίλου της Β’ εθνικής κόντρα στην ΑΕ Νέας Κηφισιάς την Κυριακή 11 του μήνα στις 3:00 μ.μ. στο κλειστό γυμναστήριο του ΔΑΚ Νάξου “Δημήτριος Περιστεράκης”.

Όπως δήλωσε πρόσφατα σε συνέντευξή του στον ραδιοφωνικό σταθμό Aegean Voice 107.5 και στην εκπομπή "Γκολ Εσείς, Σέντρα Εμείς" ο άμεσος συνεργάτης του Μάριου Ονάσογλου στον πάγκο των Απεραθιτών, ο Παναγιώτης Αθανασιάδης στόχος δεν είναι άλλος από τη νίκη επί της Κηφισιάς στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος. Σε έναν πολύ δύσκολο όμιλο με ιστορικές ομάδες, ο ΑΠΑΣ θέλει να στείλει ηχηρό μήνυμα ότι θα έχει πρωταγωνιστικό ρόλο και η έδρα θα αποτελέσει για μία ακόμη χρονιά το βασικό του όπλο στη μάχη για την παραμονή.

Ο Ονάσογλου πέραν της απουσίας του Γιάννη Αναγνωστόπουλου δεν αντιμετωπίζει άλλα προβλήματα. Ο ύψους 2μ.06εκ. σέντερ, ο οποίος υπηρετεί την στρατιωτική του θητεία αναμένεται να επιστρέφει στο νησί της Αριάδνης στις αρχές της εβδομάδας και να μπαίνει κι αυτός στο πρόγραμμα για την πρεμιέρα του ΑΠΑΣ στην παρθενική του εμφάνιση στην τρίτη τη τάξει εθνική κατηγορία.

119224548 3353957508027100 4503732324382570344 o

Από την άλλη πλευρά, ο αντίπαλος της ομάδας της ορεινής Νάξου προκρίθηκε στην επόμενη φάση του κυπέλλου της ΕΣΚΑ, όπου στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του θεσμού επικράτησε το απόγευμα της Κυριακής 4 Οκτωβρίου των Μελισσίων με σκορ 68-77 εκτός έδρας.

Το σωματείο των βορείων προαστίων της Αττικής, παρουσιάστηκε πιο έτοιμο από τον αντίπαλό της. Οι παίκτες του Στέφανου Λαδικού έχτισαν μια διαφορά στο σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν με ένα επιμέρους σκορ 28-10, μετέτρεψαν το -3 (42-39) του ημιχρόνου στο +15 υπέρ τους κι έτσι έφτασαν σε μια άνετη νίκη, έχοντας μπροστά τους την πρόκληση που ονομάζεται Αιγάλεω, του Μιχάλη Πολυτάρχου.