Κυριακή, 04 Οκτωβρίου 2020 00:16

“Καθάρισαν” σε ένα πεντάλεπτο οι έφηβοι του Περιστεριώνα κόντρα στον Πλοηγό

Ένα πεντάλεπτο στο 3ο δεκάλεπτο ήταν αρκετό για τον Περιστεριώνα να κάμψει την αντίσταση του Πλοηγού και να πάρει την νίκη με σκορ 75-56 στην πρεμιέρα του Α’ ομίλου του εφηβικού πρωταθλήματος της ΕΣΚ Κυκλάδων.

Η νίκη αυτή, ωστόσο αποδείχθηκε “πύρρειος” για τους Τηνιακούς του Αντώνη Βιδάλη, καθώς είδαν στην τρίτη περίοδο τον Γιάννη Τζες να τραυματίζεται. Ο νεαρός άσος σε μία προσπάθειά του πάτησε σε πόδι αντιπάλου του με συνέπεια να υποστεί διάστρεμμα και να αποχωρήσει από το ματς έχοντας σημειώσει μέχρι εκείνη την ώρα 23 πόντους με πέντε (!) τρίποντα.

thumbnail 120625090 800035390758468 1942159690745425907 n

Στα του ματς, “μουδιασμένες” μπήκαν οι δύο ομάδες στο κλειστό του δήμου Ερμούπολης “Δημήτριος Βικέλας” με αποτέλεσμα καμία από τις δύο ομάδες να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ. Με όπλο, όμως, την άμυνα, την ευστοχία έξω από την γραμμή των 6μ.75εκ. και την εντυπωσιακή εμφάνιση του Γιάννη Σπεντζάρη, οι Τηνιακοί πήραν μία διαφορά ασφαλείας.

Οι Αντιπαριώτες του Βασίλη Φαρούπου, οι οποίοι έδειξαν μία σχετικά καλή εικόνα στο ματς, δεν κατέθεσαν τα όπλα. Με άμυνα ζώνης κατάφεραν να γυρίσουν το ματς στο 3ο δεκάλεπτο, να μειώσουν στους τρεις πόντους (32-29), αλλά οι λύσεις που φάνηκαν να μην έχουν τους οδήγησαν στα λάθη. Αυτά εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρον οι τυπικά γηπεδούχοι που πάτησαν γκάζι και χάρη στην πίεση που άσκησαν κατάφεραν να ξεφύγουν και πάλι στο σκορ και να φτάσουν στο ροζ φύλλο αγώνα.